KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Gandalovič: zemědělcům přidáme až 2,5 miliardy, k protestům nemají důvod

21/10/08

Zdroj: MZe

10.10.2008

Miliardu z Pozemkového fondu, k tomu maximálně miliardu z rezervy ministerstva zemědělství a další až půl miliardu z nevyplacených přímých plateb.

 

Takovou na současnou situaci velmi vstřícnou nabídku učinil zemědělcům předseda vlády Mirek Topolánek po dnešním jednání se zástupci profesních zemědělských sdružení, ministrem zemědělství Petrem Gandalovičem a 1. náměstkem ministra financí Eduardem Janotou.

Premiér Mirek Topolánek dnes po jednání s Agrární komorou, Asociací soukromých zemědělců, Mladými agrárníky a Svazem marginálních oblastí přislíbil přesuny do kapitoly zemědělství, které nenavýší saldo státního rozpočtu. Miliardu lze přesunout z Pozemkového fondu, z privatizace státní půdy, musí to ale nejdřív schválit poslanecká sněmovna. Další až miliardu ponechá v resortu zemědělství ministerstvo financí z nevyčerpaných programů strukturálních fondů z minulého programovacího období. Maximálně 500 milionů lze ještě použít z přímých plateb na rok 2008, které nebyly vyčerpány z důvodu pohybů kurzu eura vůči koruně.

 

Zemědělci původně požadovali na dorovnání přímých plateb 2,8 mld., částka revidovaná ministerstvem financí s ohledem na vývoj kurzu zněla na 2,6 mld.

 

„Hledali jsme řešení které v současné turbulentní situaci uspokojí zemědělce s ohledem na jejich konkurenceschopnost, chtěli jsme také dostát programovému prohlášení vlády,” uvedl premiér Topolánek.

 

Totéž zdůraznil ministr Gandalovič: „Dorovnaná platba na hektar tak činí 4470 korun, což je víc než loni. Pokládám tuto nabídku za v současné ekonomické situaci za velmi vstřícnou a nevidím k protestům důvod.”

 

Zda protestní akci plánovanou na pondělí 13. října na 7 ráno zruší, se chce vedení Agrární komory ještě poradit.

 

„ Asociace soukromých zemědců to považuje za maximum možného a od případného protestu se co nejdůrazněji distancujeme,” prohlásil předseda asociace Stanislav Němec. Stejný názor vyjádřili i zástupci Svazu marginálních oblastí a Mladých agrárníků. Jejich prezident Pavel Moulis zdůraznil, že navržené úpravy garantují stejnou úroveň plateb top-up jako letos a novela daňového zákona navíc přinese zemědělcům dlouhodobý pozitivní finanční efekt.

 

Zdroj: Ministerstvo zemědělství ČR