KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory MZe ČR

Ceny mléka dusí výrobce

07/10/08

Zdroj: AK ČR

 

V minulých dnech zaznamenaly sdělovací prostředky narůstající problém zemědělců způsobený dalším propadem ceny mléka. Přitom mlékárny a hlavně obchodní řetězce tvrdí, že požadavky zemědělců jsou neúměrné. U výrobků, kde se dá prokazatatelně zjistit obsah tuku a bílkoviny, je proto v následujícím textu propočítán podíl zemědělců v obchodní ceně.

 

Výsledek je překvapující, u mnoha produktů se nedopočítáte.

Ve výpočtech se vychází z poměru: 37,5 % hodnoty tvoří tuk a 62,5 % tvoří bílkoviny. Spolehlivý poměr se mi v odborné literatuře nepodařilo nalézt. Za základ jsem proto vzal obsah 34 g bílkoviny v litru a 39 g tuku v litru nakupovaného mléka (průměr ČR za poslední tři roky ). Přepočet ceny 1 g tuku a 1g bílkoviny v peněžním vyjádření uvádí tabulka 1.

 

Tab. 1 – Přepočet ceny 1 g tuku a 1g bílkoviny v peněžním vyjádření

 

 

Relativní poměr cen při nákupu syrového kravského mléka nekoresponduje s vývojem cen mléčných výrobků v tržní síti.

 

Tab. 2 – Výkupní ceny syrového kravského mléka a vývoj spotřebitelských cen mléčných výrobků

 

 

Z čeho vycházely rámcové ceny nakupovaného mléka

7,60 Kč/l sen mlékařů
8,20 Kč/l průměr realizace za červenec 2008 (odhad)
9,20 Kč/l průměr realizace za duben 2008
10,20 Kč/l sen zemědělců

 

  • Mléčný tuk ve formě másla je vlastně odpad a pro mlékárny znamená prodělek. Ostatně je to znát i na pultech obchodů, kde se margaríny a náhražky másla prodávají o pět korun a více při hmotnosti 250 g dráž než samotné máslo. Bez ohledu na postavení másla v lidské výživě a doporučení odborných lékařů. Podíl másla v lidské výživě neustále klesá. Nehledejte pokles v ceně, ale ve vlastní pohodlnosti. Náhražky se lehčeji roztírají.
  • Ztráty z másla bohatě vynahradí ostatní mlékárenské produkty, jejichž sortiment je velmi široký. Tam si přijdou na své „zasloužené“ zisky jak mlékárny, tak i obchod.
  • Další zisky plynou mlékařům i obchodu ve zpracování mléka – hlavně ve formě smetany do mražených mléčných a smetanových krémů a zmrzlin.
  • Při srovnání relativního poměru cen při nákupu a podílu en zemědělských výrobců a mlékařů, obchodníků, se zjistí, že vzájemně vůbec nekorespondují.
  • Každá mlékárna má jiné zaměření. Proto ve výpočtech nebylo kalkulováno s dalšími vedlejšími produkty odčítací metodou. Středem zájmu byly jen tuk a bílkoviny z mléka. Nebylo by na škodu, kdyby mlékárny obnovily bilanci hospodaření s tukovými a bílkovinnými jednicemi. V době perfektní výpočetní a laboratorní techniky jde o jednoduchou věc.
  • V dnešní době se rozborování mléka používá hlavně ke snížení nákupní ceny syrového mléka. Příplatek za vyšší obsah tuku a bílkoviny je jen kosmetická úprava. Snaha zavést příplatek za lepší kvalitu v nižším počtu buněčných elementů a celkového počtu mikroorganismů, pozbývá v současné době na aktuálnosti. Rozhoduje co nejnižší cena nakoupené suroviny.
  • V říjnu a listopadu 2007 sháněly mlékárny každý litr mléka, výkupní ceny se šplhaly až k 11 Kč/litr. Proč takový obrat ? Prostě dočasný přetlak mléka se hodí k radikálnímu snížení ceny. O nevybíravém jednání mlékařů nemůže být diskuse. Přistoupení chovatelské veřejnosti na průměrnou cenu České republiky vede k dalšímu snížení ceny litru mléka od zemědělců. Pokud se bude v této nevýhodné praxi pokračovat, tak se v prosinci zemědělci dočkají ceny pět korun za litr. Například ta „naše“ mlékárna dala za srpen zpětně základní cenu 7,10 Kč + složky. Nákupní cena za letošní srpen by se mohla pohybovat od 7,55 do 7,60 Kč/litr. Sen mlékařů se beze zbytku splnil. Ptám se, kde je „ostražitý“ Úřad pro hospodářskou soutěž?
  • Další aktualitou je úhrada 43 milionů korun za školní mléko. V době, kdy čeští zemědělci přijdou v tržbách o tři až pět miliard korun za mléko a je ohroženo 4,8 miliard dotací na příští rok, je dotace na školní mléko směšnou kapkou v moři. Řešme podstatné věci a maličkosti nechme na pozdější čas.
  • Je na čase, aby mlékaři změnili přístup k zemědělcům – producentům mléka. Ztrátovou výrobu podniky dlouho nevydrží, zvláště dnes, kdy není spolehlivá komodita, která by dočasný výpadek v tržbách za mléko nahradila. Tam, kde mléčnou produkci ukončí, už ji zpět neobnoví, nejen pro velkou finanční náročnost, ale i z důvodu personálních. Probrat by se měli i odborníci vypracovávající strategii rozvoje společnosti. Na jedné straně jsme strašeni celosvětovou krizí z nedostatku potravin, na druhé straně vyklízíme pozice ve výrobě tuzemských potravin.

Ing. Jan Brandejs
předseda představenstva
Podorlicko, a. s., Mistrovice

Zařazeno v Aktuality, Mléko a maso