KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Vepřovinky

05/09/08

Zdroj: The PigStie

Animo Žatec již patří do rodiny Agrofertu

Úřad na ochranu hospodářské soutěže povolil převzetí První Žatecké, mezi jejíž podniky patří i Animo Žatec, agrárním kolosem Agrofert Andreje Babiše. ÚHOS podmínil akvizici prodejem části podniků, zabývajících se výrobou a prodejem průmyslových hnojiv a uskladňování plodin.

V tomto segmentu by totiž získal Agrofert ve Středočeském a Ústeckém kraji velmi silné postavení.
Z pohledu chovu prasat se jedná o další významné posílení skupiny agrofert na domácím trhu. Holding sdružuje několi velmi významných chovatelů a producentů prasat a spolu s Rabbitem Trhový Štěpánov se stává jedním z hlavních hráčů na tomto trhu.
Zdroj: ČTK

Sníží se dovozní kvoty v Rusku?

Podle vyjádření minstra zemědělství Ruské federace Alexeje Godějeva pro agenturu ITAR-Tass sníží v brzké době rusko dovozní kvóty o stovky tisíc tun.
"Je čas změnit kvótový režim a snížit dovozy, které v posledních letech výrazně stouply," řekl ministr. Na počátku tohoto týdne navrhl Vladimír Putin zmrazit některé dohody jež byly uzavřeny v době, kdy se Rusko snažilo o přistoupení k WTO.
Tato opatření mohou být součástí vzrůstajícího napětí mezi Ruskem a západem. Pokud k naplnění hrozeb dojde, mohlo by to mít negativní dopad na vývoj cen jatečných prasat a to především v USA, pro které je momentálně RF jedním z nejvýznemnějších partnerů v oblasti vývozu vepřového masa.
Zdroj: ITAR-Tass

Polsko usiluje o export do Číny

Na polském ministerstvu zemědělství přijali delegaci čínského ministerstva zemědělství. Polská strana prezentovala současný stav a vývoj polského zemědělství. Zvláštní pozornost byla věnována kvalitativním aspektům a potravinovým standardům. Během setkání bylo nastoleno, pro Polsko mimořádně důležité téma, a to přístupu polských zpracovatelů masa na čínský trh. Polské firmy již delší dobu neúspěšně usilují o přístup na čínský trh. Čínský viceministr se vyslovil pro podporu užší spolupráce mezi příslušnými úřady obou zemí a byla dohodnuta příprava polsko-čínské pracovní skupiny pro kooperaci v oblasti zemědělství.
Zdroj: CMA

Ztráty v důsledku vyšších cen krmiv

Největší světový výrobce a zpracovatel vepřového masa Smithfield Food hlásí za první čtvrtletí letošního roku ztrátu 12,6 mil. $, což odpovídá ztrátě 9 centů na akcii. Příčinou ztráty jsou stoupající náklady na krmiva. Stoupající výroba etanolu snižuje množství kukuřice, které je k dispozici pro krmení zvířat. Náklady na kukuřici se zvýšily o 39 % a soji o 33 %. Díky slabému dolaru však firma profitovala ve vývozu do řady zemí, protože se americké zboží stalo konkurenceschopnějším. Ve srovnání s loňským rokem export vepřového masa vzrostl o 124 %, zejména do Číny, Ruska, Japonska, Mexika a do EU. V následujících kvartálech očekává firma větší kolísání cen masa a obilí, což ztěžuje další prognózu.
Zdroj: ZMP

Austrálie zvýšila vývoz obilí o 160%

Jeden z největších světových producentů obilí se vrací na trh. Austrálie, která byla v několika posledních letech sužována velkými suchy, jež drasticky zasáhly produkci obilovin, zvyšuje v letošním roce export zrnin z loňských 6 mil. tun na více než 16 mil. tun.
V letošním roce je počítáno, že na export půjde 70% z celkové produkce australských obilovin, čímž se dostane na první příčku mezi světovými exportéry obilí.
Zdroj: UZPI

Rakouští chovatelé obstáli v boji o přežití

Po dvouleté krizi se zdá, že bude krize končit. U výkrmců se situace již konzoliduje, u výrobců selat se přelom očekává koncem roku. V bezohledném a tvrdém boj o přežití rakouští chovatelé prasat obstáli. Zatím co na Slovensku se stav prasnic snížil o 50 %, v Pobaltí, Polsku a Česku o 20 – 25 %, v Dánsku a Španělsku o 10 %, snížil se stav prasnic v Rakousku jen o 2,9 %. To s potěšením konstatoval Svaz rakouských chovatelů prasat (Voes). Současně zdůraznil, že chov prasat v Rakousku potřebuje stejné podmínky, jako mají konkurenti z ostatních zemí EU. Jedná se zejména o podmínky týkající se stavebního zákona, ochrany zvířat, opatření ve vztahu ke zdraví zvířat aj.
Zdroj: AIZ-info

Schering-Plough prodává divizi veterniárních léčiv

Společnost Pfizer kupuje od společnosti Schering-Plough část jejích aktivit týkající se veterinární oblasti. Tomuto kroku dalo zelenou rozhodnutí evropské komise, podle kterého toto převzetí neovlivní negativně konkurenci na trhu Evropské unie. Pfizer bude mít i po tomto odkupu významné konkurenty, protože obchodní aktivity Scheringu a Pfizeru se většinou nepřekrývaly.

Zařazeno v Aktuality