KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Pecina dohlédne na zemědělce

15/09/08

Pěstitelé obilí chtějí držet úrodu ve skladech, ale budou pod drobnohledem antimonopolního úřadu

Praha – Šéf antimonopolního úřadu Martin Pecina pohlídá zemědělce.
Vadí mu totiž, že i přes jednu z nejlepších úrod obilovin v české historii letos chtějí ponechat část sklizně ve skladech a spoléhat na to, že v budoucnu jejich cena poroste.
To se stalo například loni, kdy se těmto surovinám příliš nedařilo a kvůli jejich nedostatku a zájmu ze zahraničí je pak čeští zemědělci mohli prodávat se stoprocentním ziskem.
Agrární komora se má tento týden radit, jak dál postupovat. Už před dvěma týdny však zemědělcům doporučila, aby počkali na lepší cenu a surovinu nechali pod střechou.
„Pokud by se prokázal vliv tohoto společného postupu na ceny, tak je to na správní řízení,“ uvedl Pecina. Tomu se už nelíbil loňský postup zemědělců.
„Pokud se agrární podniky budou doporučením komory řídit, bude tím cenový vývoj značně ovlivněn, a když to udělají všichni, nevydělá na tom nikdo z nich,“ uvedl Tomáš Doucha z Ústavu zemědělské ekonomiky a informací. Ve skladech je totiž ještě obilí z loňska, a pokud přibude ještě to letošní, nebude pro něj dostatečný odbyt.
Na loňském extrémním nárůstu cen zemědělci vydělali zhruba sto procent. Jestliže před sklizní 2007 prodávali průměrně za tři tisíce korun tunu obilí, po žních postupně vyskočila cena na dvojnásobek.

Rohlíky by podražit neměly Úrodě základních obilovin letos počasí přálo. Jak včera odhadl Český statistický úřad, zemědělci letos sklidili 7,4 milionu tun obilovin, což je meziročně o 16 procent více.
Od roku 1990 je to třetí největší úroda obilí, přitom zemědělci oseli o více než 20 tisíc hektarů méně než loni.
Lepší hektarové výnosy (o 20 procent) představují dobrou zprávu pro spotřebitele. Zemědělci letos nebudou ani zdaleka tak jako po loňské sklizni tlačit na zdražování pečiva a masa. „Při znalosti maloobchodu nelze očekávat nějaké razantní snížení cen, ale určitě nebude letošní úroda impulzem k dalšímu zdražování,“ dodal Doucha.
Nejen v Česku, ale i v nejsilnějších produkčních oblastech světa se letos dařilo. Nejvíce v porovnání s rokem 2007 v Austrálii, ale také v Severní Americe, ve východní Evropě a hlavně v celé Evropské unii. Celkem se sklidilo v souhrnu až o pětinu obilí více.
V loňském roce mohli přitom tuzemským pěstitelům němečtí obchodníci utrhnout ruce. Celosvětová neúroda je po loňské sklizni poslala právě do Česka nakoupit obilí takzvaně „u kombajnu“, bez asistence prostředníků. To se letos určitě opakovat nebude. „Letos je ohrožena ziskovost pěstování obilí,“ uvedl prezident agrární komory Jan Veleba.

***

Zlevnění pomůže dalším branžím Postupný pád cen na „rozumnou“ úroveň z dob před loňskou sklizní (nyní na průměrné úrovni 3 700 až 3 800 korun za tunu) a očekávání dalšího zlevnění má dopady na další odvětví.
Úbytek masného skotu a hlavně prasat, způsobený mimo jiné právě drahým krmným obilím, má podle expertů logicky za následek menší odbyt těchto obilovin v letošním roce. Podle Veleby už v Česku není dostatek dobytka, který by přebytky spotřeboval. Lacinější krmení tak přestane tlačit také na růst cen masa.
Na druhou stranu mohou nižší ceny obilí vrátit do hry výrobu bioetanolu, která loňským skokem cen do výšin přestala být rentabilní. Jeden z největších odběratelů této bionáhražky pohonných hmot, státem vlastněná společnost Čepro, tak bioetanol dováží až z daleké Brazílie. Jeho nejlevnější tuzemská varianta je totiž pořád o dvě koruny za litr dražší.
Vážnost by diskuse o bioetanolu z obilí dostala, pokud by se jeho tuna prodávala okolo tří tisíc korun.

Zařazeno v Aktuality