KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory MZe ČR

Nepodlehnout lobby

29/08/08

Jednání, demonstrace, jednání a další a další jednání. Výsledek? Česká republika je na špici evropského žebříčku chovatelsky významných zemí ve snižování stavů prasat. Meziroční porce poklesu, když vezmeme druhé čtvrtletí 2008 se stejným obdobím 2007, je 14 procent.

 

Sousední Rakousko snižuje o jedno procento, Německo o 1,3 procenta. Proč? Že by tam boží volnou ruku trhu někdo přeci jenom vedl? Anebo je to nějaký zázrak či jsou naši chovatelé nějací natvrdlí a neumí to?

Bude ale hůř. Pokud vyjmeme prasnice, pak ty zaznamenaly pád o 21,4 procenta. Z výroby tedy zmizí v krátké době přes 20 procent selat. Dál se sníží soběstačnost ve vepřovém, která během dvou let klesne pod 50 procent a zvýší se dovozy. Další a další obilí nenajde své uplatnění a bude snižovat svou cenu. Poslední bude na řadě spotřebitel. Až u nás bude tak málo domácího vepřového, že nebudeme schopni konkurence, pak se ceny dováženého masa změní. Můžeme hádat jakým směrem. Pokud tomu někdo nevěří, tomu lze doporučit, aby sledoval ceny jablek. Dokud jsou na skladech česká jablka, pak se cena drží na uzdě kolem 25 Kč/kg. Jakmile se domácí sklady vyprázdní, nastává ráj dovozců a řetězců. Letos se cena vyšplhala až k padesáti korunám za kilogram.

Jak pomoci? Asi nijak, protože ministerstvo zemědělství zájem o řešení nemá. Pomohou nám jiní, kteří to vyrobí místo nás. Ti, kterým domácí ministři pomáhají. Například jim odloží platby sociálního pojištění, umožní levné překlenovací úvěry a podobně (řeč je o Francii). Přesně to, co jsme požadovali při loňské listopadové demonstraci. Bylo nám vysvětleno, jak to v současné Evropské unii nejde. U nás opravdu ne. Holt je třeba držet reformu a nepodléhat lobby agrární komory!

Jan Veleba
prezident AK ČR