KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Dogma padlo: Obchodníci zdražování potravin mírnili

11/08/08

Zdroj: aktuálně.cz

Za zdražením potravin stojí především nenasytní obchodníci, kteří se snaží navýšit své marže. Tento často vyslovovaný předpoklad vyvrátila aktuální čísla, s nimiž přišel Český statistický úřad.

Po celé období zdražování potravin ve druhé polovině loňského roku a stejně tak v prvním letošním čtvrtletí se obchodní marže maloobchodu v meziročním srovnání snižovaly, ukazují statistická čísla.

Marže klesaly celý rok

To tedy znamená, že řetězce, kterým zemědělci a potravináři kladou za vinu růst cen potravin, se na zdražování nejenže nepodílely, ale naopak jej mírně tlumily.

Podle ČSÚ se ve čtvrtém čtvrtletí 2007 snížil "relativní ukazatel obchodní marže" v porovnání se stejným obdobím předchozího roku o 0,5 procenta. A v prvním čtvrtletí letošního roku oproti stejnému období loňského roku dokonce o 0,9 procenta.

V průběhu druhého čtvrtletí loňského roku až do prvního čtvrtletí letošního roku včetně klesly přitom meziročně obchodní marže o 0,7 procenta.

"Je tudíž zřejmé, že maloobchod nezvýšil za daných okolností svůj "výtěžek" z obchodního podnikání v relaci k jeho výsledkům. Lze to považovat za důsledek působení konkurence (obchodní soutěže) mezi obchodními systémy," uvádí se v komentáři ČSÚ.

Podle jednatele obchodní sítě Globus a nepsaného mluvčího řetězců Petra Vyhnálka jsou informace ČSÚ "potvrzením názoru obchodníků, když odmítali podezření, že zdražují kvůli zvýšení svých marží".

Brání se i Evropa

Jak přitom připomíná Petr Hrubý ze Svazu obchodu a cestovního ruchu, o prošetření podílu jednotlivých článků výroby potravin na spotřebitelských cenách požádalo tento měsíc Evropskou radu také evropské sdružení maloobchodníků EuroCommerce.

"Situace v Evropě je obdobná jako u nás, všude se dává vina za růst cen potravin maloobchodním sítím," podotýká Hrubý.

Podle generálního tajemníka EuroCommerce Xaviera Durieu se v hodnocení cenového vývoje přehlíží vliv celého dodavatelského řetězce.

"Omezení pouze na zemědělce a obchodníky je zcestné. To pak vyvolává podezření, že vysoké maloobchodní ceny jsou způsobeny obchodníkem," konstatoval v žádosti o prošetření tvorby cen Durieu.

Zařazeno v Aktuality