KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Bakterie k produkci vodíkového paliva

18/08/08

Vědci ze Spojených států testují různé druhy bakterií z hlediska jejich využití v palivových článcích

Vzhledem k množství vodíku v přírodě a jeho vlastnosti environmentálně šetrným způsobem akumulovat a znovu poskytovat energii je tato látka považována za velice perspektivní zdroj energie. V USA se v současné době přes 95 % vodíku získává z ropy nebo zemního plynu pomocí parního reformování (steam reforming process).
Vědci ze Spojených států nyní vyhodnocují různé druhy bakterií (mimo jiné bakteroidy a bakterie rodu Shewanella) a testují jejich potenciál pro použití v palivových článcích. Jako zdroj slouží sbírka mikroorganismů výzkumné organizace ARS amerického ministerstva zemědělství (ARS Microbial Culture Collection), která obsahuje více než 87 000 kmenů mikroorganismů z celého světa.
Systémy by měly využívat směsi vybraných bakterií k ošetření odpadních vod a katalyzaci odevzdávání protonů a elektronů a k následné produkci elektřiny nebo vodíkové pohonné látky.
Tříletý projekt probíhá ve spolupráci s vědci z Univerzity Washington, St. Louis a Missouri.
Další informace: Michael A. Cotta, USDA-ARS Fermentation Biotechnology Research Unit, National Center for Agricultural Utilization Research, Peoria, Illinois, e-mail: mike.cotta@ars.usda.gov.

Zařazeno v Aktuality