KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory MZe ČR

Agrofert Holding spojí své masokombináty

18/08/08

Agrofert Holding, který patří k největším společnostem v českém zemědělství, potravinářství a chemii, spojí svoje masokombináty Kotelecké uzeniny, Maso Planá a její pobočku Masna Studená do jedné firmy.

Fúze má být dokončena příští rok. Informuje o tom dnešní vydání Hospodářských novin (HN). Svoje uzenářské podniky má podle deníku spojit také finanční skupina J&T.

"Kroky k tomu zahájíme ještě letos. Fúze bude poslední etapou ozdravení firem, které jsme zahájili před dvěma lety," potvrdil HN ředitel Agrofertu Petr Cingr. Jak se bude spojená firma jmenovat, zatím neupřesnil.

Jasné je podle HN to, že jádrem společnosti zůstanou současné Kostelecké uzeniny. Výroba se nezastaví ani v Plané nebo ve Studené. Zachovají se i značky uzenin. Ale nově se koncentruje výroba salámu, párků i šunky. Hovězí maso se bude dělat jen na jedné porážce.

Podobné spojení chystá i investiční skupina J&T se svými uzenářskými podniky. "Předpokládáme, že spojíme firmy Vysočina a Krahulík," řekl HN předseda představenstva obou těchto společností Petr Hájek.

Také J&T zachová podle HN výrobu v obou podnicích, jež patří do jejího Českomoravského uzenářského holdingu. To znamená ve společnostech Vysočina Hodice a Krahulík – Masozávod Krahulčí. Zachová i obě značky. Třetí firma holdingu Kmotr – Masna Kroměříž zůstane i nadále samostatná.

Agrofert i J&T chtějí podle HN tímto postupem snížit náklady na výrobu, nákup surovin, prodej zboží i řízení. Firmy jsou teď pod tlakem rostoucích cen energií a paliv a stoupajících mezd. "Uspoříme desítky milionů korun," řekl novinám Cingr. Úspory, jež firmy fúzemi získají, se podle deníku vrátí do rozšíření kapacit. Do cen masa a uzenin se ale změny zřejmě nepromítnou.

V podílu na trhu s masem a uzeninami dnes Agrofert předstihuje J&T. Přesné podíly v jednotlivých výrobcích nejsou známé – odhadem například Agrofert zpracovává pětinu vepřového masa v zemi.

Do skupiny Agrofert, která působí i v zahraničí, patří přes 150 plně či částečně ovládaných firem. Vloni skupina podle předběžných výsledků zvýšila nekonsolidované tržby meziročně o více než deset procent na 111 miliard korun. Firma vytvořila nekonsolidovaný hrubý zisk přibližně pět miliard korun.

Skupina J&T je jednou z největších tuzemských finančních skupin s celkovým objemem aktiv zhruba čtyři miliardy eur. Mezi hlavní oblasti jejího podnikání patří privátní a investiční bankovnictví, realitní trh a energetika.

 

Zařazeno v Aktuality