KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory MZe ČR

Zemědělci mohou očekávat dobrou úrodu obilovin

23/07/08

Zdroj:  MZe

V letošním roce mohou čeští zemědělci očekávat velmi dobrou úrodu obilovin. Potvrzují to  první odhady sklizně, které 11.7.2008 zveřejnil Český statistický úřad.

Z informací, které jsou  k dispozici na webové stránce Českého statistického úřadu (ČSÚ) http://www.czso.cz/csu/csu.nsf/informace/cskl071108.doc vyplývá, že sklizeň obilovin by mohla být o zhruba 8 procent vyšší, než v loňském roce.

„Dobrou úrodu pro letošní rok bylo možné očekávat vzhledem k příznivému počasí především v zimním a předjarním období. Už interní odhady ministerstva zemědělství ukazovaly, že při dalším normálním průběhu počasí bude celková sklizeň základních obilovin ve výši 6 900 až 7 100 tisíc tun obilovin. Odhady ČSÚ tuto produkci skutečně potvrdily,“ uvedl ministr zemědělství Petr Gandalovič.

Odhadovaná sklizeň základních obilovin je vyšší oproti výsledkům sklizně loňského roku o 505 tis. tun (7,9 %) a měla by být na úrovni 6 879 tis. tun. Velmi dobrý předpoklad úrody základních obilovin souvisí především se zvýšeným hektarovým výnosem oproti loňsku, neboť u osevních ploch základních obilovin došlo ke snížení o 21 tis. ha na celkových 1435tis. ha.

„Lze předpokládat, že sklizeň zcela pokryje domácí spotřebu potravin, která v dlouhodobém průměru činí 5 500 až 6 000 tisíc  tun obilovin. Otázkou však stále zůstává kvalita jednotlivých druhů obilovin, především pšenice pro potravinářské užití a sladovnického ječmene,“ řekl ministr Gandalovič.

Současné počasí, které se vyznačuje velmi častými přeháňkami na celém území České republiky, podle jeho slov na kvalitě obilí rozhodně nepřidá. S očekávanou dobrou produkcí obilovin se dá dále předpokládat, že vývoz obilovin z ČR v nadcházejícím marketingovém roce 2008/2009 bude na mírně vyšší úrovni než v předchozích ročnících a dosáhne úrovně 1 500 – 1 700 tis. tun.

Krátce po žních by podle předpokladů mělo dojít k velmi mírnému poklesu cen především krmných obilovin. Vše se ale bude odvíjet především od celkové evropské i světové produkce obilovin. Vzhledem k nejnižším evropským a světovým zásobám za posledních 30 let lze předpokládat, že k žádnému dramatickému poklesu cen u obilovin nedojde.

U našich dvou nejrozšířenějších druhů obilovin – pšenice ozimé a ječmene jarního –  by přes mírný pokles ploch mělo dojít k navýšení produkce oproti loňskému období. U pšenice o 639 tis. tun na 3 969 tis. tun a u ječmene o 226 tis. tun na 1 496 tis. tun.

U řepky ČSÚ odhaduje celkovou sklizeň v roce 2008 na 1 110,7 tis. t při hektarovém výnosu 3,11 t/ha. Obdobnou výši produkce předpokládal i odhad MZe /1 106 tis. t/ Jedná se o nejvyšší sklizeň řepky v historii a ve srovnání se sklizňovým rokem 2007 asi o 78,8 tis vyšší. Výši sklizně a její kvalitu může ovlivnit ještě vývoj počasí v období do sklizně. Sklizené množství představuje dostatečnou nabídku pro vybudované zpracovatelské kapacity i pro vývoz do zahraničí ve stejném objemu jako v marketingovém roce 2007/2008. 

Zdroj: Ministerstvo zemědělství ČR

Zařazeno v Aktuality, Komodity, Žně 2008