KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory MZe ČR

Tržby sta největších firem v Česku loni stouply na 2,45 bilionu korun

01/07/08

Zdroj: AK ČR

Tržby sta největších firem v České republice se v loňském roce zvýšily zhruba o osm procent na 2,45 bilionu korun. Tržby prvních deseti firem za rok 2007 přitom dosáhly téměř jednoho bilionu Kč. Výsledky 14. ročníku žebříčku 100 nejvýznamnějších firem v ČR zveřejnilo Sdružení Czech Top 100

Žebříčku nejvýznamnějších firem, který je sestavován na základě tržeb, dominuje stejně jako za rok 2006 Škoda Auto. Ta loni vykázala tržby téměř 222 miliard Kč, což představuje meziroční nárůst o devět procent. Na druhém místě žebříčku se se 17procentním nárůstem tržeb na téměř 175 miliard Kč udržela společnost ČEZ.

Třetí místo žebříčku představuje překvapení v podobě společnosti Foxconn CZ, která ve srovnání s minulým rokem poskočila z pátého místa. Tržby Foxconnu CZ dosáhly v minulém roce 89,5 miliardy Kč, což představuje více než 23procentní nárůst. Společnost také vyhrála speciální kategorii dynamická firma roku.

Podkladem pro sestavení žebříčku je tzv. koeficient dynamiky, který sleduje vedle velikosti tržeb také počet zaměstnanců, vytvořenou přidanou hodnotu a produktivitu práce. Koeficient pak mapuje meziroční nárůsty uvedených veličin v čtyřleté časové řadě. Tato konstrukce umožňuje velmi kvalifikovaně posoudit dlouhodobý dynamický vývoj firmy a zároveň tento vývoj očistit od vlivu náhodných a mimořádných faktorů, upozornil rektor Vysoké školy ekonomické v Praze Richard Hindls.

"O dobrých výsledcích českých firem svědčí i fakt, že se v první desítce nachází zástupci hned sedmi odlišných odvětví. Česká ekonomika tak není závislá na výsledcích jednoho či dvou průmyslových oborů, ale může se odrazit od takto širokého spektra,“ uvedl předseda sdružení Czech Top 100 Jan Struž.

Struktura českého průmyslu se v průběhu let mění, podotkl Hindls. Českou ekonomiku začínají podle něj táhnout zpracovatelské firmy, zatímco v minulosti to byly například telekomunikační či stavební společnosti. V první stovce žebříčku bylo letos 19 firem zpracovatelského průmyslu, kam patří i automobilky, 16 obchodních společností a osm energetických podniků, doplnila prorektorka VŠE pro vědu a výzkum Stanislava Hronová.
Je víc než potěšitelné, že na pátém místě „tahounů“ české ekonomiky stanul holding AGROFERT . Majoritní akcionář Andrej Babiš tak jen dokazuje, že i zpracovatelské firmy spolu se zemědělskými mohou soupeřit ve výnosech s firmami těžkého a strojírenského průmyslu, které dříve na českém trhu ekonomicky dominovaly. Z přiložené tabulky také vyplývá, koho dokázal AGROFERT ekonomicky předběhnout.

Nejvýznamnějších deset firem v ČR podle výše tržeb v loňském roce: