KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory MZe ČR

Ovocnáři v Ústeckém kraji sklízejí méně třešní, jablek bude dost

23/07/08

Zdroj: agroseznam.cz

Ovocnáři v Ústeckém kraji letos sklízejí méně třešní, očekávají i nižší úrodu hrušek a meruněk. Jablek by ale mohlo být přibližně stejně jako v minulých letech. Nižší úrodu u některých druhů ovoce způsobilo především špatné počasí v době květu stromů. ČTK to zjistila u ovocnářů v regionu.

Menší úrodu třešní a meruněk očekávají pracovníci Zemědělského družstva v Liběšicích na Litoměřicku. "Jablka vypadají až na nějaké výjimky dobře, hrušek bude ale hodně málo," řekl František Kratochvíl z družstva, které patří k největším pěstitelům ovoce v kraji. Družstvo očekává, že letos sklidí 1200 až 1400 tun jablek, což je zhruba průměr běžných let. V příštím týdnu začnou pracovníci sklízet třešně, které dozrávají v obvyklé době, narozdíl od loňska, kdy se sklizeň zahajovala až o 14 dříve. Většinu úrody prodá družstvo na domácím trhu. "O třešně je na trhu zájem, už se nám ozývají někteří obchodníci," uvedl Kratochvíl.

Sklizeň raných odrůd třešní ukončili v úterý pracovníci ze Zemědělského družstva Klapý na Litoměřicku. "Na začátku příštího týdne začneme sklízet ty nejkvalitnější odrůdy. Sklizeň je dobrá, jediný problém, který nás trápí, jsou špačci," řekl předseda družstva Otakar Šašek. Družstvo zatím prodávalo třešně na domácím trhu za 32 až 35 korun za kilogram, kvalitnější odrůdy hodlá vyvézt za ceny přesahující 50 korun za kilogram.

Meruněk letos v sadech v Klapém sklidí pravděpodobně o hodně méně než v minulých letech. "Co do počtu plodů bude i méně jablek, zřejmě je to díky nízkým teplotám v době kvetení," uvedl Šašek. Podle něj by ale díky nynějšímu příznivému počasí mohla být jablka kvalitnější s větším zastoupením velkých plodů a celkově by tak měla být výše sklizně přibližně stejná jako loni.

Podprůměrnou úrodu třešní sklízejí i pracovníci společnosti Sady Klášterec na Chomutovsku. "Teploty v době kvetení choulostivých druhů jako jsou třešně a višně byly nízké. Ačkoliv odrůdy silně kvetly, opylení proběhlo špatně a na stromech zůstalo málo plodů," řekl jednatel společnosti Josef Petrů. V sadech nyní dokončují sklizeň raných odrůd třešní, na stromech je ale jen zhruba 30 procent obvyklé úrody. Ostatní druhy ovoce odkvetly podle jednatele lépe, nižší úroda bude ale u některých druhů hrušní. "Už druhá teplá zima nebyla pro stromy ale nejlepší, někde reagují na menší zimní odpočinek nižší násadou plodů," uvedl Petrů. Podle něj jsou odbyt i ceny třešní na dobré úrovni. "U konzumních jablek by mohly letos vydržet loňské vysoké ceny," dodal Petrů.

Zařazeno v Aktuality