KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Bude ovoce a zelenina v budoucnu ve školách zdarma?

01/07/08

Zdroj: ÚZPI

Dotace ovoce a zeleniny pro školní stravování jako prostředek pro boj s dětskou obezitou.
Ovoce a zelenina by mohly být v budoucnu ve všech školách Evropské unie zdarma.

Podle informací ČTK to na zasedání ministrů zemědělství EU navrhne Evropská komise. Celý plán má vyjít zhruba na osm milionů eur.  Bylo by to vůbec první viditelné opatření v boji Bruselu proti obezitě mladých lidí. Každým rokem totiž v EU přibývá asi 400 000 dětských "tlouštíků". Celkem jich jsou již více než tři miliony a další miliony školáků mají nadváhu.

Bruselu je vzorem Velká Británie, kde tažení proti nezdravým potravinám ve školních jídelnách začalo již před delší dobou. Zapojil se do něj i "televizní kuchař" a jedna z největších britských celebrit Jamie Oliver, který připravil televizní seriál o tom, co se dá uvařit zdravého s minimální částkou, jež je na  školní obědy vyčleněna. Britská vláda poté dotaci na školní stravu zvýšila, ale určila, že nové prostředky se smějí utrácet jen za ovoce, zeleninu a ryby. Kromě toho ministr nařídil, aby ze stolů zmizely slánky a láhve s kečupem a majonézou. Tyto přísady smějí nyní děti dostat jen v sáčcích s jednou porcí. Podobně by mohly časem vypadat všechny školní jídelny v celé Evropské unii.

Bude ovoce a zelenina v budoucnu ve školách zdarma? E-mail noviny Zdravotnické listy, 2007, č.1, 24.1 – 7.2.2007

 

Zařazeno v Aktuality