KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory MZe ČR

Mezinárodní podpora německých producentů mléka

10/06/08

Zdroj: AK ČR

Čeští zemědělci ve čtvrtek 29.května demonstrovali s německými  producenty mléka v Chamu. Německých farmářů bylo zhruba 600, českých přijelo deset.Byli to zástupci mlékařských družstev, která vyvážejí do Německa mléko.

„Německým kolegům jsme slíbili, že nebudeme  řešit výpadek na německém trhu  zvýšenými dovozy, naopak  ty naše omezíme,“ řekl  Zdeněk Houška, předseda  Mlékařského hospodářského družstva Jih. Jak uvedl, v obchodní síti německých supermarketů je již cítit nedostatek konzumního mléka a mléčných výrobků rychlé spotřeby. „Jak od německých farmářů víme,  výpadek mléka trvá od úterka a dosahuje 60% celkové potřeby, což již  velmi komplikuje výrobu v mlékárnách, kde se omezuje výroba sýrů a vše se snaží nyní zaměřit na konzumní produkty, mléko, smetany, tvarohy.,“ uvedl dále Houška. Německé farmáře podporují  farmáři z ostatních zemí a čekají, zda dojde k navýšení farmářské ceny mléka na 43 centů za litr , jak němečtí producenti požadují. Mají silnou podporu od německého ministra zemědělství Horsta Seehofera a Gerta Sonnleitnera, prezidenta Německého svazu farmářů a viceprezidenta nevládních evropských  zemědělských organizací COPA a COGEGA. Ve stejném evropském  uskupení působí jako druhý viceprezident i Jan Veleba, prezident  AKČR. „Včera jsem  Gerta Sonnleitnera ujistil naší podporou a v pondělí 2. června, kdy agrární komora  svolává krizový štáb k mléku, se budeme v odpoledních hodinách  vzájemně informovat. Mají na rozdíl od nás podporu spolkového ministra zemědělství, který stojí za farmáři i zpracovateli mléka a vidí za nízkými farmářskými cenami jednoznačně  neúnosný tlak řetězců,“ uvedl Veleba. „Pokud němečtí  farmáři příští úterý nedosáhnou toho co požadují, prodlouží  vylévání mléka a jeho nedodávání do mlékáren o další týden,“ uvedl dále Houška. Podle jeho slov jsou nyní po zdražení nafty a energie náklady na výrobu litru mléka  9,80-10 korun, před zdražením byly na úrovni 9,50 Kč. Producenti mléka se v celé Evropě brání  výrobě pod úrovní nákladů a silná podpora  německých farmářů  je proto cítit ze všech zemí sedmadvacítky. Mimo dnešní demonstrace v Chamu demonstrovaly stovky německých farmářů u většiny německých mlékáren. „Není to ale  boj zemědělců proti mlékárnám , ale společný odpor  producentů a zpracovatelů proti nátlakovým  nízkým cenám supermarketů.Ty již nechceme akceptovat,“ uzavřel Houška.

 Zemědělci v Německu žádají alespoň 43 eurocentů (asi 10,80 Kč) za litr mléka. Nyní dostávají jen od 25 do 35 eurocentů, v přepočtu tedy od 6,30 do 8,80 Kč za litr.

 České mlékárny platily v dubnu podle ČSÚ svým dodavatelům za litr mléka průměrně 9,19 koruny, tedy zhruba 37 centů. Čeští zemědělci podle vyjádření Agrární komory chtějí stabilní ceny a jejich výše se bude na evropském tedy i českém trhu odvíjet od cen, jichž dosáhnou němečtí farmáři.

 Stávka německých sedláků, kteří na protest proti stále se snižujícím výkupním cenám mléka v úterý 27.května přestali bílou surovinu dodávat, se šíří po celé Evropě. Stávkující podporují svazy z Nizozemska, Švýcarska, Rakouska a některých částí Francie. Například předsedkyně nizozemského svazu Dutch Dairymen Board Sieta van Keimpemaová, která je zároveň viceprezidentkou Evropské mléčné rady (European Milk Board), vyzvala nizozemské farmáře, aby začali vylévat mléko na pole. Zhruba 60 procent sedláků včera výzvu vyslyšelo a přestalo dodávat mléko.

I v Rakousku vybízel svaz IG mléko své členy k tomu, aby mlékárnám odevzdali jen polovinu smluveného množství. Ve švýcarském regionu Curych dostaly mlékárny méně než třetinu nasmlouvaných dodávek. Belgičtí sedláci se také chtějí připojit ke stávce.

 Němce podporují i francouzští kolegové. „Od čtvrtka nebo pátku budeme blokovat mlékárny, které chtějí dovážet mléko do Německa,“ řekl prezident Organizace výrobců mléka Jean-Louis Naveau. Navíc se ještě chystají akce ve východní Francii, zejména kolem Štrasburku. „My všichni sdílíme jejich rozhořčení a starosti,“ dodal Naveau.

 Podle místopředsedy Spolkového svazu pro chov dojného skotu Stefana Manna se kromě Belgičanů k protestujícím chtějí přidat také lucemburští farmáři. S irskými a českými svazy se ještě jedná. „Počítám s tím, že se k bojkotu připojí ještě další země,“ říká Mann.

 V Německu se do stávky zapojilo už 95 procent členů Spolkového svazu pro chov dojného skotu. Žádají místo 27 centů v severním Německu a 35 centů na jihu nejméně 40 centů za litr mléka. Množství bíle suroviny se má v příštích dnech natolik zredukovat, aby důsledky pocítily i obchody.

 Svaz mléčného průmyslu, který zastupuje velké mlékárny, však informoval, že se dodávky mléka snížily „pouze o pět až 30 procent“. Vedoucí svazu Eckhard Heuser ale přiznal: „Když se celý týden bude dodávat jen 50 procent mléka, máme problém. Potom dojde ke krizi při zásobováním čerstvým mlékem.“

 Mluvčí německého svazu obchodů Hubertus Pellengahr kritizoval stávku sedláků: „Vylévat mléko, když lidé hladoví, je zločin a veliké svinstvo.“

 Ministerstvo zemědělství v Berlíně se však postavilo na stranu sedláků. Parlamentní státní tajemník Gerd Müller (CSU) říká: „Obchody se konečně musí vrátit k férovým cenám. A nesmíme domácí produkci mléka obětovat krátkodobým zájmům.“ Ministerstvo už brzy počítá s uvolněním mléčných trhů: „Předpokládáme, že se výkupní ceny stabilizují nejpozději v druhé polovině roku.“