KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Blýskáček řepkový je hrozbou pro brukvovité plodiny

03/06/08

Britský entomolog upozornil britské pěstitele, že blýskáček řepkový rezistentní vůči pyrethroidům – pesticidům, které jsou používány pěstiteli více než dvacet let, by se mohl šířit z řepky na další brukvovité plodiny a stát se pro ně hrozbou.

Britská entomoložka z výzkumného pracoviště ve Warwick HRI Wellesbourne upozornila na konferenci britské Asociaci pěstitelů brukvovitých plodin (Brassica Growers´Association – BGA) na začátku ledna 2008, že blýskáček řepkový (Meligethes aeneus) rezistentní vůči pyrethroidům – pesticidům, které jsou používány pěstiteli více než dvacet let, by se ve Velké Británii mohl šířit z řepky na další brukvovité plodiny a znamenat pro ně hrozbu.

Tito brouci v současnosti postihují dvě třetiny oblastí řepky olejky v Evropě, zničili 30 000 ha a poškodili 200 000 ha ozimé řepky v Německu v roce 2006. Byli poprvé zjištěni ve Velké Británii v roce 2006 a na konci roku 2007 se rozšířili do většiny pobřežních oblastí východní Anglie a na jih. V letošním roce by se mohli rozšířit do jiných oblastí země.

Entomoložka to považuje za potenciální problém. Brouci přezimují jako dospělí brouci do kultur řepky se přemísťují na jaře. Nově vylíhlí dospělci, kteří se objeví v polovině léta odlétnou na různá místa – potřebují se nakrmit před přezimováním. Je to pohyblivý hmyz a z řepky na další brukvovité plodiny se může stěhovat poměrně snadno. Takže jestli existují rezistentní brouci na řepce v sousedství, mohli by se vyskytovat i na zahradních brukvovitých.

Blýskáčci nejsou u zahradních brukvovitých plodin hlavním problémem už dost let let. Ale nyní, pokud se zde budou vyskytovat, mohlo by být obtížné je kontrolovat pyrethroidy. Bez okamžité akce k potření rezistence existuje vysoké riziko, že ta se stane ještě rozšířenější.

Tento problém je předmětem obav organizace Home-Grown Cereals Authority (HGCA), která varovala pěstitele řepky, aby omezili používání pyrethroidů. Také poradila pěstitelům, aby střídali pyrethroidy s jinými skupinami insekticidů ještě nepostižených rezistencí.

Entomoložka radila pěstitelům, aby hodnotili účinnost neinsekticidních alternativ, jako například fyzikálních bariér. Doporučovala také pěstitelům aby používali neonikotinoidy, které slouží zejména pro ochranu proti mšicím.

Projekt LINK probíhající od roku 2004 a vedený výzkumnou organizací Rothamsted Research ukázal, že neonikotinoidy stále osvědčují svou účinnost v ochraně proti mšicím. Ale další výzkum ukázal, že zvyšující se počet mšic ve Velké Británii se stává rezistentní vůči pirimicarbu. Cca 90 % mšic odchycených loni lapáky organizace Rothamsted v Kirton bylo rezistentních vůči pirimicarbu nebo MACE a přibližně 40 % mělo rezistenci vůči MACE a pyrethroidům.  

Horticulture Week, 2008, 24 January, s. 31

Zařazeno v Aktuality