KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Vietnam omezí export rýže

12/05/08

Zdroj: ÚZPI

Vietnam sníží v prvním pololetí 2008 export rýže o 15 % na 2,03 mil. t a do konce června nebudou uzavírány nové smlouvy se zahraničními odběrateli. Toto opatření má zmírnit tempo růstu inflace a zajistit dostatečné zásobování domácího trhu.

Vláda Vietnamu oznámila, že v první polovině letošního roku export rýže sníží o 15 % na 2,03 mil. t. S odvoláním na odhady Vietnamské asociace pro výživu a potraviny uvedla, vývozy rýže v květnu a červnu 2008 dosáhnou celkem 650 000 t ve srovnání s 988 000 t, které byly exportovány za stejné období v roce 2007. Ve zprávě vietnamské vlády se dále předpokládá, že export rýže by mohl za celý rok 2008 dosáhnout 3,5-4,0 mil. t ve srovnání s 4,5 mil. t, které byly exportovány v minulém roce.  

Vietnamská vláda nařídila, že do června nesmí být uzavírány se zahraničními odběrateli nové kontrakty o dodávkách rýže. Tímto zákazem sleduje zajištění dodávek dostatečného množství rýže pro domácí obyvatelstvo a také kontrolu inflace. Míra inflace se celý rok zvyšovala a v dubnu 2008 dosáhla 21,42 %.

Ceny rýže v Asii se v letošním roce zvýšily téměř trojnásobně, protože omezení exportu hlavních vývozních zemí posílily nejistotu v zásobování obyvatel potravinami, která podněcuje vytváření rezervních zásob a další růst cen.
 

Zařazeno v Aktuality