KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

ÚOHS škodí

12/05/08

Zdroj: AK ČR

Úřad pro ochranu hospodářské souteže vydal před týdnem konečné rozhodnutí, v němž odsoudil sedm chovatelů drůbeže k pokutě 14 milionů Kč a potvrdil svůj původní verdikt.

Za co? Za to, že si dovolili bránit se své ekonomické smrti. Za to, že si dovolili postavit proti zvůli obchodních řetězců a jejich cenovému diktátu, který je nutil vyrábět svoje zboží, drůbeží maso, pod jejich výrobní náklady! Co provedli konkrétně? Sešli se koncem předminulého roku a chtěli prodávat svoje kuřata za cenu 20 Kč/kg.

Nechci používat silná slova, ale jsem rozhodnutím pana Martina Peciny pobouřen a zděšen zároveň. Proč? Nejsem tak naivní, abych očekával, že úřad svoje první rozhodnutí zruší a bude odpuštěno. Ne, takto se státní instituce v Česku k zemědělcům opravdu nechovají. Ony se ale takto nechovají ani ty v zahraničí. Rozdíl je jenom v tom, že ty zahraniční nemají co rušit, protože proti zemědělcům takto nevystupují. Ale zpět k věci. Jsem velmi zklamán, že úřad pokutu nesnížil, jak učinil v mnoha jiných případech. Bylo by to určité gesto. Rozhodl se ale k jinému gestu – ukázat chladnou aroganci moci a potrestat ty na konci, kteří nemají kam uhnout. Ty, kteří si nemohou beztrestně diktovat, jak to léta činí za blahosklonného přihlížení ÚOHS ti v horním patře potravinové vertikály. Jsem si jist, že je to špatné gesto a že je třeba, abychom se podle toho zařídili. Sečteno podtrženo – ÚOHS škodí českému zemědělství a podílí se na snižování jeho produkce.

Jan Veleba, prezident AK ČR