KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Hlavní body návrhu EK, který výrazně mění zemědělství EU

30/05/08

Zdroj: ČTK

 

 

Hlavní body návrhu Evropské komise, který zavádí významné změny do zemědělství Evropské unie.

Modulace (škrtání zemědělských dotací)

————————————–

– farmy, které dostávají více než 100.000 eur ročně, přijdou o tři procenta dotací nad tuto hranici (původně deset procent)

– farmy, které dostávají více než 200.000 eur ročně, přijdou o šest procent dotací nad tuto hranici (původně 25 procent)

– farmy, které dostávají více než 300.000 eur ročně, přijdou o tři procenta dotací nad tuto hranici (původně 45 procent)

– ušetřené peníze zůstanou členským státům Evropské unie, které je budou muset převést do programů pro rozvoj venkova

Zrušení vynětí půdy z produkce

——————————

Komise navrhuje zrušit požadavek, aby producenti na orné půdě ponechali deset procent své půdy ladem.

Postupné ukončení kvót na mléko

——————————-

Kvóty na mléko by měly být postupně ukončeny do dubna 2015. Pro zabezpečení hladkého přechodu navrhuje Komise pět ročních zvýšení kvót o jedno procento mezi hospodářskými lety 2009/10 a 2013/14.

Oddělení podpory

—————-

Reforma společné zemědělské politiky "oddělila" přímou podporu pro zemědělce. To znamená, že platby již nejsou spojeny s produkcí konkrétního produktu. Některé členské státy se však rozhodly zachovat některé "vázané" podpory, tedy platby spojené s produkcí. Komise nyní navrhuje zrušit zbývající vázané platby a přesunout je do režimu jednotné platby, s výjimkou prémií na krávy bez tržní produkce mléka a na kozí a skopové maso, u nichž mohou členské státy ponechat současné úrovně vázaných podpor.

Rozšíření režimu jednotné platby na plochu

——————————————

Deset ze 12 nejnovějších členů Evropské unie používá zjednodušený režim jednotné platby na plochu. Režim má být ukončen v roce 2010. Komise však navrhuje jeho prodloužení do roku 2013.

Podmíněnost

———–

Podpora zemědělcům je spojena s dodržováním norem týkajících se životního prostředí, dobrých životních podmínek zvířat a kvality potravin. Zemědělci, kteří nedodržují tyto předpisy, se vystavují zkrácení podpory. Tato takzvaná podmíněnost bude zjednodušena tím, že se odstraní normy, které jsou nepatřičné nebo jsou spojeny s odpovědností zemědělců. Budou přidány nové požadavky pro zachování ekologických výhod vynětí půdy z produkce a zlepšení vodního hospodářství.

Intervenční mechanismy

———————-

Komise navrhuje zrušit intervenční nákupy pro pšenici tvrdou, rýži a vepřové maso. Pro krmné obiloviny se stanoví nulová intervence. Pro pšenici obecnou, máslo a sušené odstředěné mléko bude platit jiný režim.

Omezení plateb

————–

Členské státy by měly uplatnit minimální platbu 250 EUR na zemědělský podnik nebo na minimální plochu jednoho hektaru nebo obojí.

Ostatní opatření

—————-

U menšinové produkce bude automaticky oddělená platba od produkce. U konopí, sušených krmiv, bílkovinných plodin a skořápkového ovoce se tak stane okamžitě. U rýže, brambor určených pro výrobu škrobu a dlouhých lněných vláken je stanoveno přechodné období. Komise také navrhuje zrušit prémii na energetické plodiny.

Zdroj: ČTK, 21.05.2008

Copyright (2003) The Associated Press (AP) – všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Zařazeno v Aktuality