KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Ceny zemědělské půdy v Anglii stále stoupají

12/05/08

Průměrná cena všech typů zemědělské půdy prodané v Anglii v prvním čtvrtletí 2008 dosáhla 8 424 EUR/ha, což je ve srovnání se stejným obdobím 2007 zvýšení o 20 %. Očekává se pokračování růstu cen i příštím období.

Podle zprávy společnosti pro výzkum realit Savills Research se ceny nejlepší zemědělské půdy v Anglii zvýšily během prvního čtvrtletí 2008 o 26 %. Kvůli změnám daně se značně oživila nabídka půdy, ale současný růst poptávky více než kompenzoval tento vývoj nabídky.

Poslední číslo listu Rural Researche Bulletin, který vydává Savills Research, průměrná cena všech typů zemědělské půdy prodané v Anglii v prvním čtvrtletí 2008 dosáhla 4 450 GBP/akr (11 000 GBP/ha – 8 424 EUR/ha). Ve srovnání se stejným obdobím roku 2007 to znamená růst o 20 %.

V Anglii se zvyšují ceny všech typů zemědělské půdy, včetně chudých pozemků využívaných pro pastvu, které byly za první čtvrtletí 2008 ve srovnání se stejným čtvrtletím v  předchozím roce o 15 % dražší. Nejvýše byla hodnocena orná půda nejlepší kvality na východě Anglie, jejíž průměrná tržní cena vzrostla o 26 % na více než 5 700 GBP/akr (14 000 GBP/ha – 10 721 EUR/ha). Jednotlivé pozemky jsou často prodávány vysoko nad touto průměrnou cenou.  
 
Vzhledem k nově zavedené legislativě o dani z majetku se nabídka zemědělské půdy k prodeji se na anglickém trhu zvýšila během prvního čtvrtletí 2008 ve srovnání se stejným obdobím před rokem o 39 %. Společnost Savills Research očekává, že zatímco nabídka půdy může být během příštích měsíců poněkud slabší, silná poptávka ze strany všech typů kupujících dosud trvá a bude nadále stimulovat vzestupný trend cen zemědělské půdy v Anglii.
 
Agra Europe Weekly
http://www.agra-net.com

 

Zdroj: ÚZPI

Zařazeno v Aktuality