KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Němečtí farmáři protestují proti ceně mléka

29/04/08

Zdroj: SCHČSS

Předseda zemědělského svazu Badenska-Wurtmberska prohlásil v průběhu dnešní demonstrace producentů mléka ve Stuttgartu: "To co provádí Aldi a další řetezce v SRN s cenou mléka a mléčných výrobků se rovná vyhlášení válečného stavu. Za přítomnosti více než 1500 protestujících chovatelů prohlásil: "jsme připraveni bojovat".

Německý svaz producentů mléka (BDM) opakovaně vyzval chovatele k vyhlášení "mléčné stávky". Podle mluvčího BDM je dobře možné, že spotřebitelé budou stát před prázdnými pulty obchodních řetězců. Bojujeme dnes o svoji existenci. Z celkového počtu 33 000 členů svazu producentů mléka (což představuje cca 45 % celkové produkce mléka v SRN) se 88 % členů vyslovilo pro razantní protestní akce včetně časově neohraničené "mléčné stávky".

Chovatelé v tuto chvíli čekají na výsledky vyjednávání mlékáren a obchodníků, na základě jejich výsledků jsou připraveni spustit protestní akce.

Předseda Německého zemědělského svazu Gerd Sonnleitner zároveň podal podnět úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (Bundeskartellamt), aby prošetřil, zda při stanovení cen mléka obchodními řetězci nedošlo k porušení pravidel hospodářské soutěže.

Zařazeno v Aktuality