KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Gandalovič chce dokončit privatizaci a restituce v zemědělství

02/04/08

„Legislativní smršť“ ohlásil ministr zemědělství Petr Gandalovič, který chce urychlit prodej státní půdy, podpořit pozemkové úpravy či vypořádání transformačních podílů z bývalých JZD.

l version=“1.0″ encoding=“WINDOWS-1250″ noxml=“html

gandalovic-gesto192.jpgMinistr zemědělství Petr Gandalovič (ODS) hodlá letos předložit „smršť“ legislativních návrhů, které konečně umožní dotáhnout privatizaci státní půdy a restituce v zemědělství do konce.

„Připravili jsme návrhy novel zákona o půdě, o prodeji státní půdy, o Pozemkovém fondu, i návrh zákona o vypořádání takzvaných transformačních podílů z bývalých JZD. Do vlády půjdou v nejbližší době, pak ale očekáváme bouřlivou diskusi v parlamentu,“ řekl HN Gandalovič.

Ministr chce například urychlit prodej státní půdy, které ještě zbývá k privatizaci asi čtvrt milionu hektarů. Hodlá přitom také zrušit předkupní právo Pozemkového fondu na pozemky, které stát zemědělcům prodává.

Gandalovič rovněž více podpoří takzvané pozemkové úpravy. Ty umožní vlastníkům lepší přístup k jejich pozemkům , které jsou nyní třeba uprostřed lánu obklopeny parcelami jiných vlastníků. Nové zákony a pozemkové úpravy tak přispějí k rozhýbání celého trhu se zemědělskou půdou v Česku. To může v budoucnu zvýšit cenu pozemků, jež jsou nyní podle odhadů až desetinásobně levnější, než je jejich skutečná tržní hodnota. Vlastníků těchto pozemků jsou přitom v Česku více než dva miliony.

Tečka za restitucemi i JZD

Ministr je také připraven znovu otevřít takzvanou restituční tečku. Záležitost se týká tzv. restitučních nároků – ty získali původní vlastníci za pozemky, které už nešlo vydat – například na nich stojí domy, nebo přes ně vede silnice.

Někteří obchodníci ale tyto nároky od původních restituentů skupovali – a pak za ně získali třeba tisícinásobně hodnotnější parcely. Po skandálu, kvůli němuž kdysi odstoupil i ministr zemědělství Petr Zgarba, zatím platí „restituční tečka“: Náhradní pozemky získají za své restituční nároky jen původní vlastníci. Kdo od nich nároky koupil, může za ně dostat od státu jen finanční odškodnění v takové výši, která se spekulantům nevyplatí.

Gandalovič ale tvrdí, že není možné dělit majitele restitučních nároků na dvě skupiny – zvláště když nedávno Nejvyšší soud rozhodl v případě jisté jihočeském farmářky, že pro ni tečka neplatí.

Restitucí se týká i další Gandalovičův záměr – dokončení vracení majetku JZD. Mnohá bývalá JZD dosud nevyplatila svým bývalým členům tzv. transformační podíly – dluží jim tak ještě skoro deset miliard korun.

„Předložíme návrh zákona, který by měl donutit podniky vše vypořádat. V opačném případě hrozí, že si lidé budou stěžovat na Česko u soudu ve Štrasburku. A miliardy pak budou muset platit všichni daňoví poplatníci,“ říká ministr.

Zařazeno v Aktuality