KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Agrární komora vyšla ze sněmu posílena

01/04/08

Zdroj: AK ČR

Čas rychle běží a už to bude měsíc, co zasedal v hanácké metropoli Olomouci XV. sněm Agrární komory, který byl zároveň sněmem volebním. Mám potřebu coby staronový prezident komory se pár myšlenkami a názory k sněmovnímu rokování vrátit.

Nechci se dostat do role většiny českých politiků a hodnotit to, co se týká mne kladně. Vedle svého hodnocení, které člověk mít ale musí, je třeba mít zpětnou vazbu. Hovořil jsem o sněmu s mnoha lidmi z různých oblastí, pečlivě jsem analyzoval mediální výstupy včetně ČTK. Na tomto základě mohu konstatovat, že jubilejní sněm Agrární komory měl velmi dobrý průběh a přijal velmi kvalitní závěry a plán na další tříleté funkční období.

Pozorný pozorovatel a účastník zaznamenal na sněmu důležité pozitivní signály. Sněmu se zúčastnilo přes 100 hostů, sál byl plný na začátku i při závěrečném schvalování usnesení v podvečer. V diskusních vystoupeních nedošlo k obvyklým kontroverzím, například úrodné oblasti versus podhory a naopak. Volby, samozřejmě tajné, proběhly naprosto hladce. Tam, kde byl jeden kandidát (prezident a viceprezident pro sněmovnu společenstev) dostali takřka absolutní mandát blížící se sto procentům hlasů. Tam, kde byli kandidáti dva (viceprezident pro sněmovnu všeobecnou), to byla pochopitelně nadpoloviční většina. Když už jsem u vrcholového týmu – ve vrcholné čtyřce zbyl staronový prezident, viceprezidenti a předseda dozorčí rady jsou nové tváře. Vidím v tom nesporně nový potenciál komory.

Čeho si však cením nejvíce, a nerad bych se mýlil, je viditelné sjednocení. Projevilo se nejen v korektních vystoupeních delegátů v diskusi, ale zejména ve schválení usnesení ze sněmu. Bylo po dlouhé době bez větších problémů. Ale abych stál oběma nohama na zemi. Při tak velké různorodosti členské základny, čítá přes 100 tisíc lidí, samozřejmě musí být v praktickém životě na řešení určitých problémů různé názory. Ale sněm se nezabývá podrobnostmi, nýbrž udává hlavní směr. Domnívám se, že zadání XV. sněmu pro další volební období je dobré a o tom, jak se v praktickém životě podaří naplnit, rozhodne práce každého z nás.

Jan Veleba