KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Vláda zamítla návrh na regulaci obchodních řetězců

18/03/08

Zdroj: www.ekonomika.ihned.cz

Vláda svém pondělním zasedání zamítla poslanecký návrh na regulaci tržní síly velkých obchodních řetězců. Potravinářská komora s rozhodnutím vlády nesouhlasí.
l version=“1.0″ encoding=“WINDOWS-1250″ noxml=“html

Návrh podal předseda Poslaneckého klubu ČSSD Michal Hašek s dalšími pěti poslanci. Žádali v něm, aby obchodní řetězce zveřejňovaly své marže a přijaly etický kodex. Podle Haška řetězce zneužívají toho, že jsou na nich někteří dodavatelé ekonomicky závislí.

Etický kodex měl zajistit, aby obchodní řetězce nenutily své dodavatele k výrazným slevám zboží pod podmínkou, že jinak přestanou odebírat jejich zboží. Porušením takového kodexu by řetězcům hrozila statisícová až milionová pokuta či sankce v podobě deseti procent z obratu. ČSSD se spolu s Potravinářskou komorou prosazovala za přijetí zákona, ale ODS tvrdí, že by následkem bylo pouze navýšení cen v obchodech.

"Potravinářská komora ČR nesouhlasí s tvrzením, že přijetí zákona by znamenalo zvýšení cen potravinářských výrobků. Komoře ovšem není známa žádná dopadová analýza vypracovaná v podmínkách ČR, která by k tomuto tvrzení opravňovala," informovala server iHNed.cz mluvčí komory Dana Večeřová.