KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Vakcinace proti bluetongue

18/03/08

Zdroj: ÚZPI

Švýcarský stát uhradí náklady na zakoupení 4 milionů dávek očkovací látky proti onemocnění modrý jazyk.

Ve Švýcarsku by měla být zahájena nejdříve jak to bude možné povinná vakcinace skotu, ovcí a koz proti katarální horečce ovcí (bluetongue). Švýcarská federace bude financovat nákup 4 milionů očkovacích dávek.

Zatím ještě není jasné, zda bude vakcína, jak všichni doufají, k dispozici na počátku léta. Spolková rada rozhodla 27. února o financování nákupu očkovací látky v celkové částce 4,3 milionu švýcarských franků. Podle sdělení EVD se celkové náklady, na kterých se bude podílet také ministerstvo zemědělství a jednotlivé kantony, vyšplhají přibližně na 20 milionů franků.
 
Dosud bylo ve Švýcarsku odhaleno 14 infikovaných zvířat. Zkušenosti z různých evropských regionů ukazují, že v průběhu prvního roku je zaznamenán výskyt méně případů, ale v roce následujícím se již jedná o stovky až tisíce případů, uvedlo EDV. Katarální horečka ovcí se v průběhu posledních dvou let v Evropě rozšířila explozivně.
 
Vakcinovány budou kusy skotu, ovcí a koz ve většině oblastí severně od Alp. Vakcinační strategie bude teprve podrobně vypracována. Kdy bude očkovací látka k dispozici zůstává vzhledem k velké poptávce – v Evropě je to okolo 200 milionů dávek – otázkou.     
 
Schweiz: Bund finanziert 4 Millionen Impfdosen gegen Blauzungenkrankheit. [cit. 2008-02-28],