KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Ministr zemědělství Petr Gandalovič zahájil 26. Salimu

13/03/08

Zdroj: MZe

26. ročník potravinářského veletrhu SALIMA a veletrhy MBK, INTECO a VINEX odstartoval  na Brněnském výstavišti, které letos slaví 80 let své existence, ministr zemědělství Petr Gandalovič. Zároveň předal ocenění Zlatá Salima  novým laureátům, které vybrala hodnotitelská komise ze 70 přihlášených výrobků od 27 vystavovatelů.

U mléčných výrobků, masných produktů, potravin racionální výživy, výrobků studené kuchyně, alkoholických i nealkoholických nápojů a cukrářských výrobků hodnotila osmičlenná porota senzorické aspekty, šestičlenná porota se zabývala technologií.

Ministr ve svém úvodním projevu zmínil, že letošní ročník již nyní drží jedno prvenství, a to z hlediska mezinárodní účasti. Na Salimu letos zavítaly delegace ze Švédska, Maďarska, Polska, Slovenska, Bulharska, Rumunska, Slovinska, Chorvatska, Litvy, Turecka a Albánie, vedené resortními ministry.
 
„Potravinářství není pouhým doplňkem zemědělské výroby, ale stojí rovnoprávně vedle něj. Bez nadsázky si dovolím říci, že je výkladní skříní zemědělství státu a že plní významnou funkci nejen ve vztahu ke spotřebitelům, ale i k prvovýrobcům. Potravinářství totiž završuje práci všech zemědělců tím, že zemědělskou výrobu předkládá spotřebiteli a že svou kvalitou a bezpečností činí zemědělskou výrobu konkurenceschopnou,“ řekl mj. ministr Gandalovič.
 
V projevu se ministr dále věnoval vztahu potravinářů k obchodním řetězcům a apeloval na spotřebitele, aby v zájmu vlastního zdraví kromě pochopitelného cenového kriteria, upřednostnili i bezpečnost a kvalitu. „Je zcela jasné, že právě výrobci potravin jsou nejblíže obchodním řetězcům a že právě oni každý den zápasí o umístění svých výrobků tak, aby se ke spotřebiteli dostali. Chci ale zdůraznit, že optimalizace tohoto vztahu není otázkou jediného byrokratického rozhodnutí. V obchodě nelze nikomu nic zakazovat, s výjimkou boje za kvalitu a bezpečí. Na druhé straně je třeba vybízet nejen obchodní řetězce, ale i samotné spotřebitele k  zájmu o bezpečné a kvalitní potraviny.“
 
Kvalita, potravinová bezpečnost a regionální pestrost produkce tvoří také jednu z rámcových priorit ČR pro nadcházející předsednictví.
 
Ministr Gandalovič se v projevu dotkl i velmi diskutovaného nárůstu cen potravin. Jakkoliv byl v druhé polovině minulého roku nárůst cen potravin u nás rychlý, je podle ministra třeba zdůraznit, že v minulých letech tyto ceny de facto nerostly. Růst cen tedy považuje za logický vývoj, jakkoli hodně vyvolaný zahraničními faktory, a věří, že se nejedná o dlouhodobý trend.
 
Více informací a seznam oceněných Zlatou Salimou najdete na www.salima.eu