KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Kvalita slavila na Salimě úspěchy

13/03/08

Zdroj: AK ČR

Salima, potravinářský veletrh, který se v minulém týdnu konal v Brně, přilákala vystavovat svou produkci nejen potravináře,ale i zemědělce. Ti hodlají pod záštitou Agrární komory ČR dál pokračovat v započatých soutěžích o nejlepší regionální výrobky.

Proto byly na Salimě vidět i jednotlivé regionální agrární komory a to jak z Olomouckého, Libereckého, Jihočeského, Zlínského,tak Jihomoravského kraje. Tato soutěž vloni vyvrcholila na Národních dožínkách v Českých Budějovicích během  Země živitelky.  Vítězům z regionů předával křišťálové poháry prezident Václav Klaus. Není proto nic výjimečného, že do rozjetého rychlíku chtějí nastoupit i další organizace  a soutěžit, ovšem pod svým logem. Tím se dá vysvětlit, proč na Salimě  mimo klasické soutěže tamní regionální komory o Zlatou chuť jižní Moravy běží v jednom z pavilonů i soutěž o Zlaté plody jižní Moravy, kdy toto uskupení bere  původního vyhlašovatele za vetřelce.“To není v pořádku,ale chceme to vyřešit klidnou cestou a během Salimy jsme jednali s představiteli Jihomoravského kraje ,aby se i nadále vyhlašovala jedna společná soutěž, s jednotným logem vítězných potravin,“ uvedl Václav Hlaváček,  předseda Regionální agrární komory Jihomoravského kraje.

Rozepře řezníků s prezidentem AKČR Janem Velebou

Zatímco si lidé prohlíželi stánky s nesmírnou záplavou zajímavých potravin z různých koutů světa, probíhala obchodní jednání,ale i klání za zavřenými dveřmi.Jedním takovým bylo setkání zástupců a majitelů velkých masokombinátů z Čech a Moravy s prezidentem Agrární komory ČR.Řezníkům se nelíbily výroky Jana Veleby, jimiž měl během tiskové konference v Brně zhoršit nazírání českých spotřebitelů na kvalitu českých uzenin. Prezident agrární komory totiž upozornil na vzrůstající dovozy méně kvalitních druhů surovin jako jsou mimo jiné kůže a sádlo a mohl tak vzbudit domněnku, že zejména ti zpracovatelé, kde chybí jatka, nahrazují část kvalitní suroviny v uzeninách právě těmito dovozy.Během ostřejší výměny názorů na kvalitu uzenin se nakonec přítomní shodli na jednotném postupu.“Chceme zrušit anonymitu  u uzenin,“ uvedl Jaromír Kloud a Jan Veleba doplnil.“Tak jako mají veškerá hospodářská zvířata  ušní známky s číslem  stáje a chovatele, takže se na jatkách hned dohledá každý kus masa z jakého je zemědělského provozu, stejně tak budeme prosazovat značení uzenin na pultech a v chladících boxech supermarketů buď logy firem nebo alespoň názvem masokombinátu, či jménem zpracovatele, který  potravinu vyrobil,“ uvedl Veleba. Nemělo by tak být anonymně vystaveno zboží různých firem,aniž by kupující věděl, že párek co mu tak chutnal je od výrobce XY z Moravy a naopak  klobása, jíž si podruhé nekoupí od řezníka z jihu Čech.
Potom lze daleko lépe na trhu soupeřit, což platí jak v zemědělství, tak potravinářství.Ti co nedokáží vyprodukovat kvalitní jatečná zvířata s dobrým osvalením a pro řezníky s potřebnou výtěžností masa s minimem sádla nebo loje, musí z kola ven. To je i případ řezníků, o jejichž produkci spotřebitel ztratil zájem.“To jsou pravidla trhu,“ řekl Jaromír Kloud.

Alima excelovala

Na Salimě se udílely nejen další Klasy,ale především známky nejvyšší kvality Zlatá Salima.Tu získalo v osmi kategoriích celkem 13 výrobků od jedenácti firem. Nejúspěšnějším výrobcem se stala pražská společnost Alima, která v kategorii hotových jídel, omáček a výrobků studené kuchyně získala hned tři ocenění.