KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Evropský parlament vyjádřil nesouhlas s chováním řetězců

05/03/08

Zdroj: AK ČR

Agrární komora ČR velmi uvítala závěry  pondělního plenárního zasedání Evropského parlamentu tlumočeného jeho předsedou Hansem Gertem Pötteringem. Všech 439 europoslanců se podepsalo pod prohlášení, které vyzývá k nápravě chování řetězců na evropském trhu. Ty totiž zneužívají své síly a neúměrně tlačí ceny potravin dolu.

„Je to často až pod výrobní náklady a tím dochází nutně k poklesu kvality jak mlékárenských, tak masných výrobků,“ uvedl Jan Veleba. Podle něj  se potom  ve světě hledá  co nejlevnější surovina, jíž se nahrazuje domácí produkce a kupříkladu v odvětví produkce prasat to má nedozírné  katastrofální následky. „Postupně můžeme také vyklidit náš trh a totéž se následně  stane zpracovatelům, proto s nimi  spolu s prezidentem Potravinářské komory Miroslavem Tomanem chystáme schůzku během prvního dne veletrhu Salima, tedy 4.3.  na brněnském výstavišti,“ uvedl Veleba.“Chceme zastavit pokles produkce selat, zatím se totiž od října 2007 měsíčně poráží přes 10 tisíc prasnic, což je alarmující,“ dodal Veleba. Podle něj nelze donekonečna mělnit maso náhražkami , to si uvědomí i v okolních státech a proto se i poslanci rozhodli  sloganu „Kupujte levně“ nastavit hráz a změnit levně na kvalitně. „Naši potravináři umí vyrobit kvalitu, toho si zemědělci nesmírně váží a chtějí zpracovatele  podpořit v tom,aby pod tlakem řetězců nemuseli hledat cesty jak na surovině ještě víc ušetřit, aby se vešli do přikazované ceny,“ dodal Veleba.