KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Vysoký nárůst pěstování GM plodin v Evropě

27/02/08

Zdroj: ÚZPI

V roce 2007 bylo sklizeno více než 1 000 km2 kukuřice. Biotechnologický průmysl tvrdí, že tento fakt ukazuje na vysoký zájem zemědělců o tyto plodiny.

V roce 2007 bylo sklizeno více než 1 000 km2 GM kukuřice. Biotechnologický průmysl upozorňuje na nárůst ploch a tvrdí, že tento fakt ukazuje na vysoký zájem zemědělců o tyto plodiny. Podle jejich slov GM kukuřice nemá nepříznivý dopad na životní prostředí. Z geneticky modifikovaných plodin se v Evropě pěstuje jen GM kukuřice, která je rezistentní vůči zavíječi kukuřičnému. Zpracovává se jen v živočišné výrobě, v potravinářském průmyslu se nepoužívá. Ve Španělsku GM kukuřici pěstují déle než 10 let, letos se stala populární i v Německu a Čechách, ve Francii se její plochy ztrojnásobily. Podle biotechnologického průmyslu 1 000 km2 využitých na pěstování GM je stále malá výměra vzhledom na celkovou plochu zemědělské půdy v Evropě. Také v porovnání s celosvětovou plochou je tato výměra zanedbatelná. Proti pěstování se vzbouřily některá ekologická hnutí, podle kterých tato kukuřice zabíjí i užitečné organismy. Prezident Francie Nicolas Sarkozy pěstování GM kukuřice v následujícím roce zakázal. Julian Little, předseda Zemědělského  biotechnologického úřadu a zástupce šesti největších firem zabývajících se pěstováním GM plodin, negativní dopady GM kukuřice obhajoval tým, že GM kukuřice byla rezistentní nejen proti zavíječi kukuřičnému, ale úspešně potlačila další škůdce.

http://www.nasepole.sk/clanok.asp?ArticleID=5

Zařazeno v Aktuality