KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Podpora chovatelům prasat

27/02/08

Zdroj: ÚZPI

Kanadští chovatelé prasat se potýkají stejně jako chovatelé v Evropě s krizí v odvětví.

Kanadská společnost producentů vepřového masa (CPC) vyzvala představitele federální vlády a vlád jednotlivých provincií, aby co možná nejdříve našli řešení, jak podpořit nepříznivou finanční situaci chovatelů prasat. CPC navrhla k dosažení lepší stabilizace příjmů mimo jiné např. poskytnutí krátkodobých úvěrů s nízkým úrokem. Stejně jako jejich evropští kolegové bojují i kanadští chovatelé prasat se stoupajícími náklady na nákup krmných směsí při současném poklesu výkupních cen. K tomu se ještě přidružila eskalující hodnota kanadského dolaru.

V Kanadě podniká přibližně 11 000 chovatelů prasat, jejichž průměrná roční produkce představuje přibližně 31 milionů zvířat. Více než 50 % produkce směřovalo na vývoz, přednostně do USA a Japonska. Díky negativnímu vývoji cen hrozí ale kanadskému odvětví produkce vepřového masa krize. Proto požadují farmáři a jejich zástupci nezbytnou podporu od vlády, aby se mohlo zabránit výrazným strukturálním změnám a bankrotům mnoha podniků. Zástupci CPC jasně vyjádřili, že je situace kritická a chovatele by v současné době mohly postihnout nevídané ztráty, se kterými by se sami nemohli vyrovnat.
 
Hilfen für Schweinehalter gefordert. Primus, 2008, č. 1, s. 5   

Z

Zařazeno v Aktuality