KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Novela umožní vrátit zemědělcům spotřební daň z bionafty

11/02/08

Zdroj: www.podnikatel.cz

Současná podoba zákona o spotřební dani neumožňuje zemědělcům, kteří při práci jezdí na bionaftu, získat od státu zpět část spotřební daně, jak tomu bylo doposud. Situaci má napravit novela, se kterou přišla skupina poslanců spolu s ministrem zemědělství Petrem Gandalovičem. Zprávu přinesla ČTK.

Zákon o ochraně ovzduší ukládá přimíchávat do motorové nafty 2 procenta metylesteru nebo ethylesteru řepkového oleje. Na tuto nízkoprocentní směs se však podle současného zákona o spotřební dani nevztahuje možnost vracet zemědělcům část spotřební daně. Podle předsedy sněmovního zemědělského výboru Jiřího Papeže se však čistá nafta u benzínových stanic nesežene, zákon zná pouze směs. Vratka se ale týká pouze čisté nafty. Novela tak nyní rozšiřuje vratku i na naftu s maximálně pěti procenty biosložky. Prezident Agrární komory Jan Veleba s novelou zákona souhlasí, neboť vratka spotřební daně je podle něj pro zemědělce velmi důležitá. Bez ní by byla vážně ohrožena konkurenceschopnost českých zemědělců. Činí 6 korun na litr nafty bez ohledu na to, kolik stojí.

Povinné přimíchávání ukládá novela zákona o ochraně ovzduší a dalších zákonů, kterou sněmovna přijala loni v květnu. Návrh novely by měli poslanci projednat na některé z příštích schůzi. Podle ministra zemědělství Petra Gandaloviče se jedná o legislativní chybu, která se stala při projednávání balíku zákonných změn. Vratku spotřební daně podle něj dostávají zemědělci ve většině zemí EU.

google_ad_section_end

Zařazeno v Aktuality