KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory MZe ČR

EU částečně podpořila producenty vepřového

27/02/08

Zdroj: AK ČR

Brusel/Praha – Problémy s nízkou cenou za jatečné vepře nemají jen čeští chovatelé. I v sousedním Německu se farmářská cena u prasat stává černou můrou chovatelů. Není divu, že cena vepřového se stala jedním z hlavních bodů jednání ministrů zemědělství na schůzce 18.2. v Bruselu.

Svým vyjádřením  na jednání ministři podpořili producenty vepřového masa. Na návrh Německa unie prodloužila o tři měsíce období pro takzvané soukromé skladování, které chovatelům umožňuje vepřové maso nejdříve na nějakou dobu zamrazit a poté jej znovu uvést na trh.

Jednalo se i o návrhu na podporu vývozu zamrazených vepřových půlek, ale zatím bez úspěchu. Podpora exportu se tak nadále týká pouze zpracovaného a nezpracovaného masa. Evropská komise však nadále bude sledovat pečlivě vývoj na trhu.

Schválené opatření má z evropského trhu odčerpat přebytky, což může logicky vést k růstu cen. Ministr zemědělství Petr Gandalovič řekl, že tato opatření mají význam především pro velké země EU, ale druhotně mohou pomoci i českým chovatelům. "Jakýkoliv odsun odčerpání produktu z Evropské unie znamená ozdravení trhu a zdravé zvýšení ceny," uvedl s tím, že Češi tyto návrhy podpoří.

Případný nárůst cen Gandalovič nechtěl příliš komentovat. "Když se podíváte do historie ceny vepřového, tak vidíte, že za poslední tři čtyři roky je konstantní. To neodpovídá realitě. Je vidět, že to je cena, která je uměle stlačená tím přebytkem," uvedl. Podle něj případný nárůst ceny vepřového masa nebude nijak vybočovat z nárůstu cen u jiných komodit. "Je to stejné jako u mléka," dodal.

Čeští chovatelé již pohrozili, že začnou s vývozem masa do jiných zemí Evropské unie, kde prý mají zajištěné vyšší výkupní ceny. Český ministr zemědělství to považuje za jejich právo. "Oni si celou dobu stěžovali na to, že se do České republiky dováží vepřové. Pokud vyvezou svůj produkt, je pravděpodobné, že se toho vepřového bude dovážet ještě více. Problém s nízkou cenou vepřového mají všichni výrobci v EU," doplnil.

Ještě v roce 2002 byla Česká republika ve výrobě vepřového soběstačná, od té doby podíl domácích chovů klesá. Počet chovaných zvířat se v posledních sedmi letech snížil o 870.000 na 2,816.200 kusů. S poklesem soběstačnosti Česka ve výrobě vepřového stoupá i schodek zahraničního obchodu, který podle údajů Agrární komory předloni poprvé přesáhl šest miliard korun. Průměrný Čech ročně sní 41 kilogramů vepřového masa.