KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

ADM spolupracuje na výzkumu bionafty z tropických plodin

28/02/08

Zdroj: ÚZPI

Společnost ADM podepsala dohodu s Bayer CropScience AG a Daimler AG o provádění výzkumu možností využití tropické rostliny Jatropha curcas L. pro výrobu bionafty.

Společnost ADM (Archer Daniels Midland Comp, jeden z největších světových zpracovatelů zemědělské produkce) podepsala dohodu s Bayer CropScience AG a Daimler AG o provádění výzkumu možností využití tropické rostliny dávivec černý (Jatropha curcas L., z čeledi Euphorbiaceae, pryšcovité) pro výrobu bionafty. Bionafta ze semen Jatropha má velmi podobné vlastnosti jako biopaliva získávaná z řepkového semena, a má pozitivní bilanci oxidu uhličitého, přispívající k ochraně klimatu. Společnost ADM provozuje ve světě několik rafinerií bionafty, Bayer CropScience se bude věnovat vývoji a využití herbicidů, půdních insekticidů a fungicidů pro pěstování Jatropha, firma Daimler dokončila pětiletý výzkumný projekt, který potvrdil, že Jatropha se může používat k výrobě bionafty a bude nadále pokračovat ve výzkumu interakcí mezi bionaftou z Jatropha, resp. jejími směsmi s jinými palivy a motory Jatropha curcas L. pochází ze Střední Ameriky, v současné době se pěstuje v řadě tropických a subtropických oblastí včetně Indie, Afriky a Severní Ameriky. Rostlina je nenáročná na půdní i klimatické podmínky, odolná vůči suchu a škůdcům. Semena podobná ricinovým obsahují 30 % oleje.

 Milling&Baking News, 86, 200, č. 23, s. 14