KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

EU rozhodne o kontrolách farmářů

30/01/08

Zdroj: iHNed.cz

 

Zemědělci v Česku se už příští rok mohou stát terčem neohlášených kontrol, které budou prověřovat, zda dodržují všechna nařízení ohledně ochrany přírody a zdraví zvířat či potravinářské předpisy. A pokud předpisy poruší, přijdou o část evropských dotací.
reklama

BBmedia one2many Pozice: ihned.cz(2059) / Zpravodajstvi Ekonomika(5) / Full banner 468×60 – 468×300(6) / (7)

l version=“1.0″ encoding=“WINDOWS-1250″ noxml=“html

V pondělí o tom budou v Bruselu rozhodovat unijní ministři zemědělství. Unie už má dlouho jasno v tom, že kontroly budou skutečně probíhat. Zbývá vyřešit jednu důležitou věc – od jakého data je spustí.

200 kontrol ročně

Staré členské státy spolu s Evropskou komisí se je snaží zavést už od příštího ledna. Unijní nováčci včetně Česka se je ovšem snaží odložit. „Optimální by je bylo zavést až od roku 2013, kdy budeme dostávat plné přímé platby,“ říká nejmenovaný diplomat z nové členské země.zemedelstvi-192x128.jpg

Pokud se ministři v pondělí nedohodnou, bude dál platit už dříve dohodnuté datum zahájení kontrol, tedy 1. leden 2009. Ministři také ještě budou muset vyřešit několik sporných otázek, které jsou ovšem ve srovnání s harmonogramem spuštění podružné.

Jde zejména o tresty za drobná porušení pravidel ochrany životního prostředí a zdraví zvířat. Členské státy se mají dohodnout, že by za ně dostal farmář jen varování, nikoli pokutu.

A zemědělec zřejmě nebude muset platit, ani pokud dostane nízkou pokutu několika desítek eur. Administrativní náklady při jejím vybírání by totiž mohly být větší než pokuta sama. Brusel navrhuje, aby maximální výše takových pokut byla 50 eur, členské státy to chtějí zvýšit na 100 eur.

Kontroly mají v Česku provádět úředníci z ministerstva zemědělství a z několika dalších kontrolních orgánů. V týmu mají být veterináři i odborníci na životní prostředí. Výše případné pokuty se má odvíjet podle závažnosti provinění.

A ke komu může kontrola přijít? Terče kontroly se budou vybírat hlavně na základě analýzy rizik – pokud podnikání zemědělce je z hlediska předpisů více rizikové, přijde k němu kontrola spíše než k jinému farmáři. Část kontrolovaných farem se bude vybírat náhodně. A jindy mohou kontroloři jednat i na základě podnětu. V každém případě kontroly ročně zamíří ke zhruba jednomu procentu českých žadatelů o evropské dotace – tedy zhruba do 200 farem.

Češi odmítají reformu

Kromě kontrol budou mít ministři v pondělí na stole i téma reformy unijního zemědělství. Podle plánu, se kterým loni na podzim přišla Evropská komise, by největší evropské farmy přišly o část dotací. A Češi by tím utrpěli nejvíc z celé unie.

Česko má totiž v průměru největší farmy v Evropě. Podle ministra zemědělství Petra Gandaloviče by se opatření dotklo až 40 procent dotací pro české rolníky. Ti by podle jeho odhadu přišli až o 8 miliard korun ročně.

Gandalovič plán Bruselu neoficiálně odmítl už na konci listopadu, když jej komise představila. V pondělí bude mít první šanci s ním formálně nesouhlasit na schůzce ministrů. Kromě Česka je proti takové reformě financování zemědělství i Británie, Německo, Slovensko a Maďarsko.

Zařazeno v Aktuality