KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Reakce AKČR na prohlášení ministra zemědělství Petra Gandaloviče ke kadaverům

04/12/07

Zdroj: MZe

Byli jsme ministrem oklamáni

Vyjednávací skupina chovatelů prasat, zastoupená Svazem chovatelů prasat Čech a  Moravy, Agrární komorou ČR, Zemědělským svazem ČR, Českým svazem podnikatelů v zemědělství, národním odbytovým družstvem Centroodbyt a družstvem Agropork se cítí být oklamána dnešním prohlášením ministra zemědělství Petra Gandaloviče.

„Včera , ve středu, jsme se s ministrem Petrem Gandalovičem setkali na dlouho předtím avizované schůzce a řešili jsme  společně, jak nejúčinněji pomoci chovatelům prasat, aby pod tlakem nízkých cen nemuseli ukončit svou činnost,“ řekl Jan Veleba prezident AKČR. „Víme, že z ministerstva financí byly právě na pomoc zemědělství a speciálně na financování kadaverů vyčleněny mnohamilionové finanční prostředky, aby se jako vloni mohlo vyplácet na uhynulé zvíře 5 korun na kilogram. O tom jsme také mimo jiné jednali s ministrem Gandalovičem a pro tyto potřeby byla avizována částka 200 milionů korun. Současné rozhodnutí vyčlenit jen 75 milionů korun bereme jako nefér hru a nedodržení slibu,“ dodal Veleba. Chovatelé prasat proto zvažují, jak co nejrychleji na nastalou situaci zareagují.(egi)

 

Farmáři dosáhnou na vyšší podporu na likvidaci kadáverů
 
Chovatelé prasat získají od státu vyšší podporu na likvidaci uhynulých zvířat, tzv. kadáverů. Rozhodl o tom dnes ministr zemědělství Petr Gandalovič, který chce tímto krokem pomoci chovatelům řešit tíživou situaci v odvětví.

Ministr rozhodl o vyčlenění 75 milionů korun z rezervy MZe.  Peníze budou podle jeho slov použity k navýšení finančního limitu dotačního programu č. 8, tzv. „Nákazového fondu“,  konkrétně na podporu neškodné likvidace kadáverů. Výše příspěvku se tak bude pohybovat kolem 2,90 korun za kilogram kadáveru.

„Je to první konkrétní krok, kterým chceme co nejrychleji chovatelům pomoci současnou situaci řešit. Další opatření, například ve formě podpory z Programu rozvoje venkova, budou následovat v blízké době na základě dalších jednání,“ uvedl ministr Gandalovič.

Petr Vorlíček, tiskový mluvčí MZe