KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Ze zemědělské půdy se ztrácí živiny až za 40 miliard Kč ročně

07/11/07

Zdroj: KIS Jihočeský

Česká krajina ztrácí schopnost udržet vodu, a tím i svoji kvalitu. Upozornili na to vědci z ústecké Univerzity Jana Evangelisty Purkyně (UJEP). Podle jejich odhadů voda ročně odnese ze zemědělské půdy živiny a důležité látky za 30 až 40 miliard korun. Může to způsobit i civilizační problém, protože půda postupně ztrácí svou úrodnost. Novinářům to dnes řekl Josef Seják z Fakulty životního prostředí UJEP.

Vědci z ústecké univerzity spolupracují v oblasti klimatických změn s německými odborníky a hledají návrhy na řešení jejich dopadů. Univerzita proto ve spolupráci s Ústavem pro výzkum klimatických změn v Postupimi pořádá dvoudenní vědeckou konferenci o dopadech klimatických změn v česko- německém povodí Labe. Podle rektorky univerzity Ivy Ritschelové bude spolupráce na konkrétních projektech pokračovat a plánuje se i vysílání studentů na stáže do německého ústavu.

Podle Josefa Sejáka se nemůže hledat řešení problému klimatických změn na Labi samotném. "Řešení se musí hledat v celé české krajině. Z milionu hektarů území jsme vodu vytlačili a urychlili jsme její odchod," řekl Seják. Neschopnost krajiny zadržet vodu se podle Sejáka také spolupodílela na povodních v minulých letech. Významnou pomocí při ochraně před povodní může být i zvyšování ploch luk, pastvin a lesů.

Podle ministryně Džamily Stehlíkové (SZ), která se konference také účastnila, je při politických rozhodnutích důležitá komunikace s vědci a veřejností. "Zprávy vědců jsou stále více alarmující a je zde prostor, abychom některé naše kroky eventuálně přehodnotili v souvislosti s novými vědeckými poznatky," řekla Stehlíková. Na konferenci ji nejvíce zaujaly předpovědní modely počítačové simulace povodní. Ve spolupráci s německou stranou se mohou připravit podobné simulace i pro česká města, a lépe tak zajistit ochranu před povodní, která může přijít kdykoliv.

Vědci z Institutu pro dopady klimatických změn v Postupimi na konferenci představili projekt na hodnocení kvality a kvantity vody v Labi a také ukázali, co se může použít k ochraně potoků a řek. Pro českou stranu chtějí formulovat doporučení pro vodní hospodářství. "Řízení vodního hospodářství v Čechách má důležité důsledky i pro německou stranu," uvedl na konferenci Frank Wechsung z postupimského institutu.

 

Zařazeno v Aktuality