KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

O agrární veletrhy v Brně je opět velký zájem

14/11/07

Zdroj: BVV

 

Příprava trojice agrárních veletrhů začíná nabírat na obrátkách, stále se hlásí noví vystavovatelé. Desátý mezinárodní veletrh zemědělské techniky TECHAGRO, devátý mezinárodní veletrh veterinární techniky ANIMAL VETEX a desátý mezinárodní lesnický a myslivecký veletrh SILVA REGINA se uskuteční od 6. do 10. dubna 2008 a zcela zaplní pavilony i volné plochy brněnského výstaviště.

Trojlístek těchto veletrhů patří k největším veletržním projektům konaných na brněnském výstavišti. Tato prestižní akce má už svou více než desetiletou historii a stala se významnou událostí svého druhu v Evropě. Stejně jako v minulém ročníku se předpokládá účast více než 700 vystavovatelů z téměř 20 zemí světa. Podíl zahraničních vystavovatelů tvoří asi 20 procent. K budování jeho dobrého jména v zahraničí přispívají akvizice, které realizují pořadatelé ve všech sousedních zemích, ale i v Rusku, pobaltských republikách, Francii, Itálii nebo Číně.

Na veletrhu TECHAGRO budou všechny renomované firmy

Nejvíce zastoupené země budou tradičně Slovensko, Německo, Rakousko, Polsko, Maďarsko, Španělsko a Nizozemí. „Už nyní máme avizované návštěvy skupin obchodníků z Bulharska, Polska,Ukrajiny, Ruska a Číny. Zájem mají především o jednání se zástupci našich firem. V současnosti je již jasné, že výstaviště bude opět praskat ve švech,“ konstatovala  manažerka veletrhů Marie Surková.

Mezi přihlášenými firmami jsou například Agrotec /New Holland, Case IH/, Strom /John Deere/, Kverneland, Some /Same, Pöttinger/, Moreau, Unicom Agro /Amazone/, Austro Diesel /Massey Ferguson/, P+L Biskupice,  Manatech, Krone a další. Reprezentativní účast připravují také výrobci, např. Agrostroj Pelhřimov, Farmet Česká Skalice a Zetor Brno. „O trojlístek veletrhů je obrovský zájem, v tuto chvíli je už obsazeno více než dvě třetiny výstavní plochy. Každým dnem se hlásí noví vystavovatelé,“ doplnila Surková.

Biomasa se skloňuje ve všech pádech

Nosným tématem, který se dotýká všech tří veletrhů, bude „Biomasa jako obnovitelný zdroj energie“, zejména nové možnosti získávání dotací z fondů Evropské unie. Program týkající se biomasy bude rozdělen do zemědělského a lesnického sektoru. V lesnické části se dotkne obnovitelných zdrojů v ČR a legislativy. Zemědělský sektor se bude zabývat nejen zdroji a produkcí biomasy, ale i jejím energetickým využitím. Pro předvádění výroby biomasy pořadatelé vyčlenili zvláštní plochu. „Nomenklatura veletrhů v samostatné části Biomasa bude prezentovat všechny činnosti od jejího zpracování, přes spalování, energetickou transformaci, včetně zařízení bioplynových stanic. K vidění budou stroje, které předvedou v praxi nejnovější technologie pro zpracování biomasy,“ uvedla Marie Surková.
Problémem tohoto nového oboru podnikání je určit optimální roční množství biomasy tak, aby se vyplatilo dlouhodobě investovat do úprav dopravy paliva a do kontinuálního spalování. Pro zemědělský sektor by mohlo být spalování energetických plodin velmi přitažlivé. Zatím však v ČR chybí rozvinutá infrastruktura pro pěstování, sklizeň ve velkém, svážení, skladování a zpracování biomasy pro energetické použití.

Dotace budou opět žhavým tématem

Neméně zajímavá a důležitá budou nová témata „Rozvoj venkova“ nebo „Pohoda zvířat a bezpečnost potravin“. Program rozvoje venkova ČR byl schválen letos v květnu v Bruselu. Předmětem programu jsou dotace na projekty v zemědělství, lesnictví i činnosti nezemědělské povahy. Ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství ČR a Agrární komorou ČR chystají pořadatelé veletrhů odborný doprovodný program, který se zaměří na pravidla a podmínky získávání dotací na projekty Programu rozvoje venkova. Hovořit se bude mimo jiné o dotační politice v souvislosti s bioplynovými stanicemi. Program by měl zemědělcům zajistit podporu při vývoji nových produktů, postupů a technologií. Lesnické podniky se pak dozvědí o možnostech získání dotací na investice, například na techniku, vybavení provozoven a na lesnickou infrastrukturu.

Třetí Středoevropský veterinární kongres

Nejvýznamnější událostí veletrhu ANIMAL VETEX bude 3. středoevropský veterinární kongres. Jeho tradice byla založena na brněnském výstavišti v roce 2004, kdy se ho zúčastnili zástupci z Bruselu, čelní představitelé komor a státních veterinárních zpráv z Maďarska, Německa, Polska, Rakouska, Slovenska a Česka. Kongres garantují Veterinární komora ČR, Veterinární a farmaceutická univerzita Brno, Genoservis, a.s., Olomouc, spoluorganizátorem je poprvé Komora veterinárních lékařů SK. Zaměří s především na otázky bezpečného používání léků, medikaci krmiv a řešení akutních zoonóz s důrazem na hospodářská zvířata a bezpečnost potravin. Uskuteční se též specializované worshopy s prezentací různých firem, které se zabývají produkcí antibiotik, vakcín atd.

Na veletrhu ANIMALVETEX  se už tradičně se uskuteční výstava, na níž přední chovatelé z ČR představí špičkové kolekce hospodářských zvířat, dojnice a jalovice českého strakatého plemene, holštýnského plemene, součástí bude též kolekce masných plemen. Návštěvníci uvidí také prasata, drůbež, ovce, kozy, koně, ale též králíky, apod.

SILVA REGINA přitažlivá pro odborníky i veřejnost

Pořadatelé umístili Mezinárodní lesnický a myslivecký veletrh SILVA REGINA do pavilonu Z a na jeho přilehlých volných plochách, což se i loni velmi osvědčilo. Vedle lesnické techniky si návštěvníci budou moci prohlédnout výstavu trofejí zvěře a výstavu včelařů, expozice nových i starých zbraní, mysliveckých oděvů, nožů, obuvi a dalších doplňků, nebudou chybět módní přehlídky. V doprovodném programu veletrhu SILVA REGINA vystoupí při přednáškách řada významných osobností – myslivců i cestovatelů.

Více informací naleznete na internetových stránkách veletrhů:
www.techagro.cz   www.animal-vetex.cz   www.silva-regina.cz

Zařazeno v Aktuality, Pozvánky