KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Češi již nakupují 40 procent potravin z dovozu  

07/11/07

Češi loni utratili za potraviny, nápoje a tabák zhruba 235 miliard korun, již 40 procent této sumy připadlo na zboží z dovozu

Z domácí produkce se obchodech prodaly potraviny za 140 miliard korun. Vyplývá to z údajů Zemědělského svazu, podle nějž podíl dovozů na domácím trhu roste. Tím se prý budou rychleji srovnávat ceny jídla v tuzemsku a v Evropě. Část agrárních produktů Česko na druhou stranu vyváží. Loni export činil 74 miliard korun. Domácí výroba potravin a nápojů byla ale i tak zhruba o 20 miliard korun nižší než spotřeba.

Podle předsedy Zemědělského svazu Miroslava Jirovského již Česko není soběstačné v řadě komodit, například ve vepřovém a drůbežím mase, ve vejcích, cukru či ovoci a zelenině. Důvodem jsou prý hlavně nízké ceny zemědělských výrobků, které zemědělcům často nepokrývají náklady. Ceny vstupů do zemědělství stouply od roku 1990 na 397 procent, ceny zemědělských výrobců se ale zvýšily jen na 160 procent, podotkl Jirovský. Zemědělci pak podle něj v řadě případů raději produkci omezí.

Potraviny podle údajů svazu představují stále menší podíl ve výdajích Českých domácností. Ještě v roce 2001 to bylo 24 procent. V letošním prvním pololetí už jen pětina.

Zařazeno v Aktuality