KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Topení obilím – možná již brzy v SRN?

31/10/07

Zdroj: ÚZPI

Obilí je zemědělské palivo budoucnosti. Výrobci kotlů odstranili technické problémy a v rámci novelizací je naplánováno obnovení drcení zrna jako pravidelného paliva.

Pro koho se vyplatí investice do kotlů na obilí? Kolem 2 milionů tun obilí vypěstovaného v Německu se nesmí zpracovat kvůli svojí kvalitě pro potravinářské účely. Takové okolnosti směřují k využití zrna především jako paliva. Díky čilé vývojářské činnosti výrobců kotlů existují již dávno topná tělesa, která budou dobře připravena s tímto delikátním palivem pracovat a dodržovat stanovené mezní hodnoty emisí.

Samotné zákonné výhody jsou ale proti. Doposud není obilí povoleno jako palivo pro kotle pod 100 KW. To by se ale mělo v příštím roce změnit. Návrh pro novelizaci stanoví obilí jako řádné palivo. Zůstává otázka, kde a do jaké míry budou kotle pro obilí hospodárně a úsporně provozovány. V brožuře “Topení obilím a obilninami“( Heizen mit Getreide und Halmgut) prošetřuje tuto otázku Agentura pro obnovitelné suroviny-Fachagentur Nachwachsende Rohstoffe (FNR).

Zařazeno v Aktuality