KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

V tomto týdnu výrazněji zdražilo pečivo a zelenina, zjistil ČSÚ

25/09/07

Zdroj: ČSÚ

Ceny potravin na pultech tuzemských obchodů v uplynulém týdnu převážně rostly. Nejvýrazněji zdražily papriky a rajčata, rostly ale i ceny mléčných výrobků či bílého pečiva. Naopak levnější byly v týdnu do úterý 18. září kupříkladu jablka a brambory a také nealkoholické i alkoholické nápoje, zjistil při svém pravidelném šetření Český statistický úřad.

Pohyb cen i ceny samotné se ale v jednotlivých oblastech značně liší. Zatímco v průměru platili spotřebitelé za housky a rohlíky o téměř čtyři procenta více a někde jejich cena stagnovala, v některých regionech zdražení pšeničného pečiva přesáhlo až 20 procent. Týká se to zejména Pardubického kraje, výrazně dražší bylo pečivo také v Karlovarském kraji či na severu Moravy.

Podobné je to i s cenami ostatních sledovaných potravin. Kupříkladu cena paprik se pohybovala od téměř 31 korun v Karlovarském kraji až po 72 korun v kraji Vysočina.

Odborníci se shodují, že současný růst cen potravin je především důsledkem globální poptávky po obilí. Jeho ceny na světových trzích prudce rostou a v důsledku toho se zvyšují i ceny potravin. Kupříkladu kilogram chleba je nyní o více než 2,60 Kč dražší než na sklonku loňského roku. Agrární komora ČR odhaduje růst cen potravin v dohledné době až o čtvrtinu, ministr zemědělství Petr Gandalovič ani stínový ministr Michal Hašek ale tak velké zvýšení cen potravin neočekávají. "V tom budou hrát obchodní řetězce, které budou tlačit ceny dolů," řekl před nedávnem Gandalovič.

Zařazeno v Aktuality