KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Ptačí chřipka ve výkrmnách kachen

19/09/07

Zdroj: ÚZPI

V Bavorsku začala dosud největší bezpečnostní akce z důvodu výskytu ptačí chřipky; celkem bude usmrceno 205 000 tisíc kachen ve výkrmu.

Ve dvou zemědělských podnicích specializujících se na výkrm kachen v okrese Schwandorf (Bavorsko) začala dnes 8. září dosud největší hromadné vybíjení drůbeže z důvodu infekce virem ptačí chřipky H5N1. Pokud bude vše probíhat podle plánu, bude usmrceno celkem 205 000 kachen ve výkrmu, sdělil mluvčí úřadu zemského rady okresu Schwandorf pro tisk.

Podle sdělení bavorského ministerstva ochrany spotřebitele bylo u 19 vzorků prokázána přítomnost vysokopatogenního viru H5N1 a u mnoha dalších kachen byla prokázána v jejich krvi přítomnost protilátek.

Podniky v Nittenau a Brucku jsou dceřiné společnosti výkrmny kachen ve Wachenrothu u Erlangenu, kde již na konci srpna bylo z důvodu propuknutí ptačí chřipky zlikvidováno 166 000 zvířat. Je také možné, že původce onemocnění (virus H5N1) doputoval odtamtud do středních Frank, uvedl zástupce bavorského zemského úřadu pro zdraví a bezpečnost potravin

Zařazeno v Aktuality