KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Projev prezidenta Agrární komory ČR na Národních dožínkách

05/09/07

Zdroj: AK ČR

Vážený pane prezidente republiky,
Vážený pane hejtmane, pane ministře, pane primátore, paní ředitelko,
Vážený pane prezidente Agrární komory Ukrajiny

Když jsem dostal, pane prezidente, před asi čtyřmi týdny Váš dopis, ve kterém jste se původně omlouval z neúčasti na dnešní akci, tak jste na jeho závěr napsal, že nám přejete v rámci globálního oteplování na žně pěkné počasí. Chci konstatovat, že Vaše přání se letos vyplnilo a dnes slavíme zřejmě poprvé v historii v rámci agrosalonu Země živitelka Národní dožínky v situaci, kdy jsou žně skutečně skončeny.

Velmi si vážíme, pane prezidente, že jste při této sváteční chvíli opět mezi námi českými zemědělci a venkovským lidem. Je třeba vědět, že pan prezident dlí na státní návštěvě Rakouska, kterou dnes přerušil, aby mohl být zde.

Dožínky byly vždy, po staletí, výjimečná událost. Byly vždy časem díkůvzdání zemi živitelce, byly vždy oslavou práce rolníka a jeho stavu. Chci říct, že nastává renesance těchto hodnot, země se stává znovu živitelkou. Cena obilí je vysoká, vlastně taková, jaká má být. Ve světě je po něm hlad a zemědělec dostává konečně za svou práci zaplaceno. Tak jak jsem z tohoto místa říkal při zahájení letošní výstavy – jsme svědky objektivně zcela nové situace. Boom biopaliv dostihl Evropu. Probouzí se čínský spotřebitelský obr a jeho poptávka zasáhla i potraviny. Prudce roste potřeba obilí, přičemž nejde o jakousi jednorázovou vlnu, ale o trvalý trend.

Ne že by bylo ze dne na den vše vyřešeno, ale jsme na počátku naší nové perspektivy. Zemědělství bude doceněno a jsem přesvědčen, že nastává jeho renesance. Ten, kdo má potraviny, má v rukou velký trumf. My, bohužel, jsme se svojí lehkovážnou politikou tohoto trumfu zbavili a mimo obilí a mléka jsme se stali závislí na dovozech.

Naše potraviny, vyrobené ze surovin českých a moravských zemědělců, jsou velmi kvalitní. Je třeba vědět, že jsou lepší a že jsou zdravější. Používáme totiž o 40 % méně hnojiv, o 50 % méně chemie než kolegové v západní Evropě. Vykonali jsme, Agrární komora, na úseku osvěty spotřebitelů, ale i politiků a představitelů obchodních řetězců mnoho práce, která bude doceněna později. Mám radost z toho, že nebyla zbytečná, že nastává obrat a stále více lidí si vyžaduje české potraviny.

Jedním z výsledků naší práce jsou regionální soutěže o nejlepší potraviny. Dnes jsme se, pane prezidente, rozhodli realizovat při této významné příležitosti Váš podnět, který jste nám dal v květnu při přijetí na Hradě a vyhlásíme nejlepší regionální potraviny, které vyhrály na soutěžích pořádaných Agrární komorou za účinné podpory krajských hejtmanů. Jsou to potraviny ze 6ti krajů – Královéhradeckého, Libereckého, Jihomoravského, Zlínského, Olomouckého a Jihočeského. Je naší ambicí, aby v příštím roce se přidaly další kraje. Je naší ambicí prolomit bezduchý letákový diktát obchodních řetězců a vrátit spotřebitele ke kvalitním potravinám, které zajišťujeme my, čeští a moravští zemědělci a potravináři. Letošní Národní dožínky za účasti prezidenta republiky jsou tou nejlepší příležitostí a my Vám za ni, pane prezidente, děkujeme a vážíme si jí.


V Českých Budějovicích 25.8.2007

Ing. Jan Veleba, prezident AK ČR