KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Potraviny zdraží, varují agrárníci

02/08/07

O deset procent dražší potraviny? Podle prezidenta Agrární komory (AK) Jana Veleby by ceny potravin skutečně ještě do konce roku vzrůst o deset procent mohly.

l version=“1.0″ encoding=“WINDOWS-1250″ noxml=“html

Ceny potravin by se podle prezidenta Agrární komory (AK) Jana Veleby mohly do konce roku zvýšit o deset procent. Podle něj jsou na vině výrazně rostoucí ceny obilí na světovém trhu, což zvyšuje náklady především chovatelům prasat či výrobcům pečiva.

"Zásoby obilí jsou nejnižší za dvacet let, je to celosvětový problém," uvádí prezident Agrární komory Jan Veleba. Ceny potravin v České republice by mohly do konce tohoto roku vzrůst až o deset procent, v následujícím roce by měl růst dále pokračovat. "Potraviny na pultech jsou dlouhodobě podceněny, ceny vstupů každoročně stoupají, ceny zemědělských výrobců jsou na stále stejné úrovni a zemědělství díky tomu stojí na existenční hraně," varoval Veleba.

Nedostatek potravin ale podle předsedy Zemědělského svazu Miroslava Jirovského nehrozí. Odhadujeme, že předpokládaná produkce obilovin a řepky by měla plně pokrýt domácí spotřebu včetně zvýšené potřeby pro výrobu bioetanolu a MEŘO, jakož i potřeby vývozu,“ uvedl Jirovský.

Růst cen potravin v celé EU

Veleba míní, že růst cen potravin se nezastaví a bude pokračovat i příští rok. Zemědělští odborníci podle Veleby totiž předpokládají, že ceny potravin v Evropské unii se v příštích třech letech zvýší o 30 procent. "Bude trvalý tlak na postupné zvyšování cen potravin," upozornil Veleba.

Kvůli zvýšení cen krmné pšenice po letošních žních by podle vedení olomoucké AK mohlo v následujících dnech zdražit vepřové maso až o tři koruny za kilogram. "Cenu budou muset zvýšit zejména chovatelé prasat, kteří obilí nepěstují a musejí ho nakupovat," řekl ředitel olomoucké AK Miloš Porč. Někteří chovatelé z regionu ale upozorňují, že kvůli tlaku konkurence z okolních zemí si zatím nebudou moci dovolit zdražit.

Zdraží i mléko

Zdražení výrobků se však netýká jen masa. Rovněž i velké mlékárny připravují v následujících týdnech další zdražení svých výrobků, a to až o několik procent. Cena mléka v tuzemských obchodech přitom již nyní vzrostla na nejvyšší úroveň za posledních pár let. Zatímco na začátku letošního roku stál litr polotučného mléka v průměru 14,52 koruny, minulý týden byla jeho cena již o korunu vyšší.

Obchodníci i mlékárny se shodují, že zvýšení cen má na svědomí kombinace růstu poptávky po mléčných výrobcích v Evropské unii a hlavně v Asii, nízká produkce mléka v Německu i Francii a výpadek dodávek z Austrálie, což žene ceny mléka vzhůru.

Zařazeno v Aktuality