KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Agrární komora dostane konkurentku

01/08/07

Nová nevládní organizace by se měla soustředit především na podporu klasické produkce. Název? Sdružení zemědělských producentů.

 

Praha – Agrární komora bude mít ode dneška alternativu. Zemědělští výrobci chtějí změnit stav, kdy nejsou v jejím rámci schopni prosazovat své cíle.

  
Dohodli se na tom zástupci několika desítek zemědělských podniků z okresů Olomouc, Prostějov, Přerov, Nový Jičín, Kroměříž, Šumperk a Opava na svém setkání 25. ledna.

Zemědělci: Nemáme dost prostoru

Důvodem založení této organizace je podle Kuby stav, kdy klasičtí zemědělští producenti nemohou v rámci Agrární komory dosahovat svých cílů.

"Naše požadavky jsou odlišné od požadavků zemědělců například v podhorských oblastech. My sázíme na konkurenceschopnou produkci, ale nemáme pro to potřebné podmínky a nemůžeme proto například zhodnocovat pozemky jejich vlastníkům," zdůrazňuje Kuba.

Sdružení se proto hodlá zasazovat například o plné dorovnání takzvaných kompenzačních plateb za Evropskou unií řízený útlum výroby (například za mléko a cukr).

V současné době chce být SZP především názorovou alternativou zejména vůči Svazu marginálních oblastí a Agrární komoře ČR, ambicí sdružení je také stát se připomínkovým místem pro posuzování zemědělské legislativy.

 Někteří členové hovoří dokonce o dosažení srovnatelné pozice SZP s Agrární komorou i před zákonem.

Ministerstvo zemědělství je přitom připraveno vznik nové organizace akceptovat.

"Partnerem k diskusím každá nevládní zájmová organizace každopádně bude a pokud by zastupovala větší skupinu zemědělských podnikatelů nebo nějakým způsobem vyhraněnou skupinu, mohla by se stát i připomínkovým místem," uvedl Hugo Roldán z odboru komunikace ministerstva.

Právě podmínku vyhraněnosti SZP podle všeho splňuje. Oblast Hané patří totiž v Česku k nemnoha regionům, kde je na rozdíl od většiny území země sázka na klasickou zemědělskou produkci díky tamním přírodním podmínkám logická.

SZP nevzdoruje sám

SZP nebude zdaleka první organizací v agropotravinářské oblasti, které hodlá navenek vystupovat samostatně. Původně byli přitom soukromí zemědělci, potravinářské podniky i podniky vzniklé z někdejších zemědělských družstev sdruženi v Agrární komoře.

Vzhledem k tomu, že komora ale podle soukromníků nehájila dostatečně jejich zájmy, odštěpila se z ní nejprve současná Asociace soukromého zemědělství ČR a ze stejného důvodu vznikla následně Potravinářská komora.

Samostatně také vystupuje Zemědělský svaz, Svaz marginálních oblastí nebo Svaz ekologických zemědělců PRO-BIO.

Nevládní organizací, která nikdy do Agrární komory nevstoupila, je pak Svaz vlastníků půdy a soukromých rolníků, který zakládal mimo jiné pozdější šéf poslaneckého klubu ODS a ministr financí Vlastimil Tlustý.

Zařazeno v Aktuality