KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Vinaře roku vybíraly světové vinařské celebrity

31/07/07

Zdroj: www.agris.cz

Po celý uplynulý týden hostil Dobřichovický zámek prestižní oficiální mezinárodní soutěž vín Vinař roku 2007. Na již pátý ročník této prestižní soutěže přiletěli poprvé do ČR vybrat ty nejlepší česká a moravská vína členové prestižního mezinárodního Klubu degustátorů.

Na dobřichovickém zámku byli k vidění světové vinařské celebrity jako například čestný předseda Unie sommeliérů Francie Georges Pertuiset nebo světově uznávaná novinářka píšící o vínu Michele Shah.

Soutěžilo mezi sebou celkem 220 vín. V nejužším finále degustovali členové Klubu degustátorů anonymně 40 vzorků. Hodnocení vzorků bylo letos poprvé dvoukolové, aby byla zajištěna vyšší objektivita. Hodnotila se kolekce minimálně pěti druhů vín každého vinařského podniku. Podle Petra Marka nejvíce uspěla vína z jižní Moravy. Čtyřmi nejlepšími vinařstvími jsou ČEBAV, Vinařství Milan Sůkal, Nové Vinařství a Vinselekt Michlovský. Slavnostní vyhlášení výsledků Vinaře roku 2007, který splňuje kritéria pro evropské soutěže, proběhne na slavnostním gala večeru 31. srpna na dobřichovickém zámku. V rámci večera proběhne také slavnostní aukce vzácných a archivních vín, jejíž výtěžek bude věnován na charitativní účely.

„Soutěž Vinař roku 2007 byla první soutěží tohoto druhu v Česku, kdy vína hodnotili členové prestižního Klubu degustátorů,“ říká organizátor soutěže Ing. Petr Marek z Českého archivu vín a dodává: „Nebylo vůbec jednoduché tyto světově známé osobnosti k nám do Čech dostat. Tito lidé dokáží například pouhým okem rozpoznat podle barvy, odkud víno pochází, z jakého regionu, z jaké révy, dokážou podle barvy pouhým okem a nosem poznat i vadu vína, aniž by ho ještě okusili.“

Soutěž „Vinař roku 2007“ splňuje náročná evropská kriteria pro soutěže vín a je uznaná jako oficiální mezinárodní soutěž vín s vlastním Statutem i Ministerstvem zemědělství ČR. Hodnotící komise jsou složeny pouze z autorizovaných degustátorů dle norem ISO a DIN a mají senzorické zkoušky ČZPI. „Klub degustátorů“ (finálová hodnotící komise) se do kvality a personálního obsazení zcela vymyká zvyklostem v ČR. Jeho členové patří k těm nejlepším pro senzorické hodnocení vín v Evropě. Jedná se o první českou soutěž vín, kdy vína tuzemských producentů hodnotila takto nezávislá, mezinárodní a profesionální komise.

Vítěz soutěže slavnostně převezme originální pohár od uznávané sklářky Kateřiny Doušové, který se právě „fouká“ z pravého českého křišťálu v uměleckých sklárnách Moser v Karlových Varech.

V sobotu 1. září vyvrcholí Dobřichovické vinařské slavnosti veřejnou prodejní prezentací vinařských produktů ve všech prostorách zámeckého areálu. Vinaři a dovozci vín budou osobně seznamovat návštěvníky s charakteristikami svých produktů, s jejich vhodnou kombinací s pokrmy a zasvětí je do tajů výroby ušlechtilých vín. Vše s bohatým doprovodným programem. Minulý rok vinařské slavnosti navštívilo přes 3000 znalců a milovníků vína, letos očekávají pořadatelé ještě vyšší účast.