KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Vedra podle rolníků snižují užitkovost zvířat, nesvědčí ani úrodě

24/07/07

Nynější vedra nedělají radost zemědělcům. Extrémní teploty prý snižují užitkovost v živočišné výrobě a nesvědčí ani úrodě, jejíž kvalita by se mohla zhoršit. Zda se ale tyto vlivy projeví nějak výrazněji, bude záležet na dalším vývoji počasí, podotýkají rolníci

Podle údajů Státní veterinární správy horka také způsobila úhyny řádově tisíců kusů drůbeže z přehřátí. Podle předsedy Zemědělského svazu Miroslava Jirovského se přes užití ventilátorů a zvlhčovačů při velkých vedrech projevuje pokles užitkovosti v živočišné produkci, tedy nižší přírůstky zvířat i nižší dojivost.

"Bohužel současná vedra mají na svědomí úhyny drůbeže způsobené přehřátím," doplnil mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben. Veterináři podle něj zaznamenali několik takových případů. Kvůli vedrům uhynulo například 2000 brojlerů na farmě v Písku, 800 krůt v Kuřimi u Brna, 1000 brojlerů v Kardašově Řečici na Jindřichohradecku nebo 800 brojlerů v Dobřenicích u Hradce Králové.

"Nejčastěji trpí horkem drůbež těsně před vyskladněním na jatka, zejména v ranních hodinách, a je to způsobeno především nedostatečným větráním způsobeným výpadkem elektrického proudu. Proto lze doporučit, aby chovatelé počítali s náhradním zdrojem energie," uvedl Duben.

Problémy se ale nevyhýbají ani rostlinné produkci. Řada plodin totiž vlivem počasí dozrává naráz a potřeba techniky pro včasnou sklizeň je podle Jirovského enormní. Horka také působí ztráty na váze a kvalitě zrn, která u obilí často obsahují méně vody, než je obvyklé, uvedl Jirovský. Nyní podle něj bude záležet na dalším vývoji počasí. Dopady by mohly být výraznější, pokud by vedra trvala déle. Příznivý by ale z pohledu zemědělců nebyl ani příchod větších dešťů, protože vyschlá zrna v klasech na polích nasajou vodu a mohu začít klíčit, čímž se znehodnocují.

Dopady horka na užitkovost v živočišné produkci potvrzuje i předseda Českomoravského svazu zemědělských podnikatelů Zdeněk Koubek. Se zralým obilím by podle něj neměl být problém, nezralé ale může zasychat.

Předseda Asociace soukromého zemědělství Stanislav Němec v nynějším počasí větší problém nevidí. Každý rok je podle něj několik velmi horkých dnů, jen letos jsou o něco teplejší.

Zařazeno v Aktuality