KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Společnost Eastern Sugar zahájí likvidaci cukrovarů

03/07/07

Zdroj: ČTK

 
Společnost Eastern Sugar ČR zahájí v následujících dnech demolici svých cukrovarů v Hrochově Týnci na Chrudimsku, Němčicích nad Hanou na Prostějovsku a Kojetíně na Přerovsku.
Praha 2. července (iHNed.cz)
l version=“1.0″ encoding=“WINDOWS-1250″ noxml=“html

K likvidaci musí společnost přistoupit, protože Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) zamítl v květnu žádost firmy na úpravu restrukturalizačního plánu, která by společnosti umožnila cukrovary prodat. Informace zveřejnila ČTK.

Společnost Eastern Sugar ČR loni na podzim oznámila uzavření cukrovarů a vrací svou kvótu na produkci cukru Evropské unii. Za to od ní dostane peníze. V restrukturalizačním plánu se firma dobrovolně zavázala, že cukrovary zlikviduje. O změnu programu společnost požádala podle vyjádření Eastern Sugar kvůli tomu, že se objevili zájemci o koupi všech tří areálů. Chtěli závody využít k dalšímu podnikání a zachovat v nich zaměstnanost.

SZIF zamítl změnu restrukturalizačního programu v polovině května. Společnost se proti rozhodnutí odvolala. Na základě platného plánu však musí zahájit začátkem července přípravu úplné demolice areálů tak, aby mohla být ukončena do konce roku 2008, uvádí se ve zprávě. "Postup úřadů státní správy bohužel znemožňuje rychlé převedení areálů na nový subjekt, který by co nejrychleji mohl zahájit další podnikatelské aktivity, které by zachovaly zaměstnanost v těchto ekonomicky slabých regionech. Domníváme se, že rozhodnutí SZIF není v souladu s legislativou EU, neboť například v Maďarsku byla schválena přeměna uzavřeného cukrovaru v Kabě na výrobu bioetanolu při zachování plné restrukturalizační podpory," uvedl ve zprávě generální ředitel Eastern Sugar Štěpán Hodač.

Plná výše podpory blokuje dohodu

O stanovisku SZIF k žádosti Eastern Sugar informoval už dříve mluvčí fondu Vilém Frček. "Vzhledem k tomu, že společnost Eastern Sugar požadovala takové změny schváleného plánu restrukturalizace, například další možné využití budov a zařízení, které jsou dle nařízení Evropské komise při plné výši restrukturalizační podpory nepřípustné, musel SZIF tuto žádost zamítnout," řekl mluvčí SZIF.

SZIF již firmě Eastern Sugar přiznal nejvyšší možnou podporu z restrukturalizačního fondu EU na jejich uzavření. Podmínkou je ale úplná demolice objektů. Přiznaná náhrada činí 730 eur (asi 21.000 Kč) na tunu kvóty na výrobu cukru, které se firma vzdá. Celkem jde o více než dvě miliardy korun, z nichž část dostanou pěstitelé.

Firma Eastern Sugar v tuzemsku zaměstnávala asi 400 lidí. K počátku dubna začala v rámci uzavírání cukrovarů s propouštěním, které se uskuteční v několika vlnách doprovázených sociálním programem. Eastern Sugar se k uzavření cukrovarů ve střední Evropě včetně ČR rozhodla kvůli omezení výroby cukru v EU v rámci reformy trhu s touto komoditou. Společnost nevratně vrací kvótu na produkci 102.500 tun cukru, což je 22,5 procenta národní kvóty ČR, která činí ročně 454.000 tun. Domácí spotřeba cukru dosahuje 380.000 tun za rok. Česko, které bylo jeho tradičním výrobcem, tak ztrácí svoji soběstačnost v této komoditě.

Zařazeno v Aktuality