KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

S rizikem ptačí chřipky se musíme naučit žít

17/07/07

Zdroj: www.agris.cz

Od počátku roku 2001 bylo do konce letošního června vyšetřeno přes milion sto tisíc krav, přesně 1 126 862 zvířat Informoval o tom dnes mluvčí Státní veterinární správy ČR (SVS) Josef Duben s tím, že na toto množství bylo diagnostikováno 26 nemocných, naposledy 4. prosince 2006.

„Je samozřejmé, že vyšetřování není levné, ale za jistotu, že se do tržní sítě nic závadného nedostane, to stojí,“ konstatoval mluvčí.

Podobné to je i s prověřováním chovů drůbeže s ohledem na možné riziko aviární influenzy. „I když je třeba dodat, že nebezpečí, že by člověk mohl onemocnět ptačí chřipkou, je v našich podmínkách spíše iluzorní. Pozornost věnovaná ptačí chřipce, vyšetřování hromadných úhynů volně žijících ptáků a kontroly komerčních chovů, to vše má za cíl zabránit především nakažení chovů drůbeže a zabránit hospodářským ztrátám,“ připomněl Duben.

Lidé by si nicméně měli podle jeho slov uvědomit, že s nebezpečím ptačí chřipky se budeme muset naučit žít. Nelze totiž vyloučit, že by se tato nákaza v některém z chovů drůbeže opět nemohla objevit. Dosavadní zkušenosti však naznačují, že je v silách státního veterinárního dozoru účinně bránit všem rizikům jak pro chovatele, tak pro spotřebitele.