KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Protesty zemědělců před Interspary

03/07/07

Zdroj: AK ČR

Před řadou obchodních řetězců společnosti  Interspar proběhly dne 29.6. zhruba v časovém rozmezí od 10 do 12 hodin dopoledne protestní akce zemědělců. Jak informovali spotřebitele, jde jim o srovnatelné podmínky se starými zeměmi EU, nechtějí připustit vytlačování českých zemědělských produktů a potravin ze sítě supermarketů.

Právě Interspar to činí a české maso nahrazuje z valné části  rakouským. Vysvětluje to tím, že čeští řezníci  neumí tak kvalitně opracovat maso jako rakouští.

Ani jeden rakouský masokombinát nemá vývozní povolení do Ameriky, Maso Planá ano „Je to samozřejmě výmluva,“ uvedl Jan Záhorka, tajemník AKČR, který hovořil na shromáždění zemědělců před Intersparem v Táboře. „Žádný z masokombinátů v Rakousku ani v sousedním Bavorsku například nemá vývozní kulaté razítko k exportu svého masa do Ameriky. Český masokombinát  z holdingu Agrofert Maso Planá ano,“ uvedl Záhorka a dodal, že jako jediný v Evropě má ještě Maso Planá specielní značení s kódem, který u masa změnou svého zbarvení na etiketě avizuje procházející záruční lhůtu a jednoduše maso přes pokladnu obchodu nepustí. Kód nelze sejmout a tím musí být maso zlikvidováno.“U Interparu naopak je maso značené zcela podivně. Právě dnes jsem si v Hradci Králové v Intersparu chtěl koupit hovězí maso, na balíčku bylo pouze řečeno, že je to hovězí maso a na spodní straně umělohmotné vaničky je nepatrná etiketa kde je milimetrovým písmem uvedenoznačení.. Podle mého  zjištění ani dnes ale nesplňuje Interspar podmínky zákona o potravinách, informoval jsem o tom náměstka ministra zemědělství Stanislava Kozáka..Chybí dohledatelnost zboží, jak se říká od stáje po vidličku,“ uvedl Jan Veleba .Maso vrátil a chtěl vysvětlení , což mu personál nebyl schopen splnit. „Proč potom tak přísně dbáme na plnění  všech paragrafů zákona o potravinách, když to základní se neplní,“ dodal Veleba a vyzvedl  řetězec Globus, kde naopak  je značení masa naprosto v pořádku a mimo toho pochází prakticky jen z českých chovů. “Jsou tam přesné údaje. V desetimístném čísle najdete  kód stáje i zda jde o býka nebo krávu, takže nikdo nemůže zaměňovat maso z krav, které je levné za drahé maso z býků a nešidí spotřebitele,“ řekl Veleba. Ocenil i řetězec Billa, Ahold, snahu Tesca i Kauflandu jednat se zemědělci o větším zastoupení  českého masa ve svých prodejnách  a dodržovat přísné standarty značení těchto produktů.“Této snahy si vážím , protože je to i jeden z výstupů kulatého stolu uspořádaného ministrem zemědělství Petrem Gandalovičem, Interspar to ale nerespektuje,“ dodal.

V Litoměřicích a Mostě se rozdávaly uzeniny, v Táboře koláče

Před Interspary  v Litoměřicích a v Mostě místní zemědělci, zhruba v počtu tak sto lidí, rozdávali kvalitní české uzeniny. “Lidé se nás ptali, kde se dají tyto pravé české dobré klobásy, uzené a tlačenka koupit,“ uvedla Ludmila Holadová ředitelka z OAK Most. Prozradila, že  uzeniny byly zakoupené ve výrobně Jaroslava Ježka v Mostě  a pečivo v nedaleké pekárně Perun. V Litoměřicích a v Táboře nabízeli zemědělci také místní produkty.“Klobásy dodalo Zemědělské družstvo Radovesnice, párky byly  z Litoměřic a mlékárna Varnsdorf  nabídla ekologické mléko a ekosýry. Mlékárna Bohušovice zase poslala k ochutnávce své jogurty plné ovoce. Lidem vše moc chutnalo a až na malé výjimky naši snahu podporovali a chápali nás,“ uvedl František Laudát, ředitel  regionální agrární komory v Ústí nad Labem, která vyslala před Interspar zhruba stovku zemědělců , kteří přijeli i s českými vlajkami a transparenty. Na nich stálo: České potraviny do všech obchodů nebo České suroviny jsou zárukou kvality potravin a do třetice  Šebrle, Šebrle dej pryč z trička českého lvíčka. Tím naráželi na  masivní reklamní kampaň v Intersparu.

Do Rakouska se vyvezly hlavně krávy, ne býci

Tento obchodní řetězec  sice stále dokola opakuje, že maso je původem z Česka, porážky jatečných zvířat proběhly v Rakousku a toto maso se v českých řetězcích Intersparu prodává jako hovězí, bez uvedení zda jde o maso z krav nebo z býků. To vidí zemědělci jako velký nedostatek ve značení a samozřejmě  i nabídku  dvou zcela odlišných cenových kategorií masa z krav a masa z býků. „Přitom ve statistikách  v poslední době jasně každý najde, co se z českých chovů především vyvezlo do Rakouska, byly to  hlavně krávy,“ uvádí Veleba. Kriticky se staví ke kontrolním orgánům “Nekonají prostě,“ dodal. Agrární komora  bude proto  požadovat  dodržování zákona o potravinách a požádá o kontroly, které by potvrdily dohledatelnost zboží a nebo při nedodržení sankcionovaly.“ Letos jsme dovezli od ledna do dubna za 351 milionů korun vepřového masa a v roce 2004 to bylo za 15 milionů korun. Tím jen dokladuji, o jaká kvanta dováženého masa se jedná,“ dodal Veleba.

Na letáky Češi Čechům reagovali lidé vstřícně

Další letákové akce proběhly  v nákupních centrech před dvěma Interspary v Brně. “Rozdali jsme velké množsví letáků a lidé se k nám chovali velmi vstříčně,“ uvedla Hana Zezulová ředitelka OAK Brno. Totéž říkají i její kolegové ze Zlína, kde s letáky rozdávali párky z místních  provozoven masného průmyslu. Dále se letáky o výzvě k podpoře českých potravin rozdávaly i ve Frýdku Místku, v Bruntále  a Ostravě. “My jsme navštívili i  nákupní centrum, kde jsou vedle sebe supermarkety  i společností Tesco, Globus a Kaufland, které sousedí s Intersparem. Akce je vedená proti Intersparu, ne proti dalším řetězcům, i to jsme vysvětlovali,“ řekla Miloslava Nováková z OAK Bruntál a shodně hovořila i Alena Hubová  z Nového Jičína, která „obdarovala“ letáky i lidi před Kauflandem. „Prostor se českým a moravským zemědělcům neustále zmenšuje, v EU  jsme z trhu vytlačováni starými zeměmi a když do toho ještě někdo bude české potraviny vytlačovat z českého trhu, je to špatný signál pro mladou generaci,“ uvedla  Hubová. “To nám z venkova zbudou jen noclehárny, kam se přijede jen přespat a jak to dopadne s okolní krajinou, to nemusíme dodávat,“ posteskla si. Všichni dotázaní zemědělci, kteří organizovali protestní akce proti chování Intersparu v jednotlivých regionech se shodli na jediném, zhruba u 80%  lidí, které oslovili cítili podporu a jen pár jedinců, dva, tři, bylo neurvalých, jen prý spíš z podstaty své povahy.“Pan primař  z mostecké nemocnice, chirurg, nám sice řekl, že je mu jedno z jaké země pochází jím koupená potravina, vybírá, co mu chutná a je dobře značené,ale jedním dechem dodal, že chápe české zemědělce, ví o co jim jde a v tom je velmi podporuje.Jak nám řekl, k českému venkovu patří české zemědělství a prý nám moc drží palce,“ uvedla Ludmila Holadová na závěr.