KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Záznam vystoupení prezidenta AK ČR v Impulsech Václava Moravce

12/06/07

Zdroj: www.impuls.cz

4.6.2007 18:20

Prezident Agrární komory mluvil o českých potravinách, jejich kvalitě a postavení na evropském trhu.

Václav Moravec, moderátor: Došla nám trpělivost – říkají čeští zemědělci. Před dvěma měsíci jich dvě stovky demonstrovaly na hraničním přechodu s Rakouskem v Dolním Dvořišti. Tehdy prezident Agrární komory Jan Veleba říkal:

„Odesíláme požadavky panu ministru zemědělství, parlamentu, Senátu. Ty požadavky jsou stručné, aby si jich všimli na zemědělství, aby řešili naše problémy, aby iniciovali určité legislativní normy, které navodí určitou spravedlnost v potravinové vertikále, aby veřejně podpořili české zemědělství, české potraviny.“

…. konstatoval koncem března prezident Agrární komory Jan Veleba. Už za několik dní začne protestní akce proti dvěma vybraným obchodním řetězcům, které mají na pultech nejméně českých potravin. Nejen o tom bude teď řeč s prezidentem Agrární komory Janem Velebou. Vítejte v Rádiu Impuls. Dobrý den.Kdy jste byl, pane prezidente Velebo, naposledy nakupovat?

Jan Veleba, prezident Agrární komory ČR: Včera.

Co jste koupil?

Babičce jsem kupoval sýry, rohlíky, mléko, takový běžný nákup.

Neříkejte, že tam nebyl jeden zahraniční výrobek.

Byl.

Byl, takže kovářova kobyla?

Ne, to jsme si nerozuměli. Na pultech byl, v košíku nebyl.

To mi neříkejte. Vážně? Vy kupujete jen české výrobky?

My kupujeme jen české výrobky, pokud nás výrobci neoklamou. Nedávno žena koupila sýr v domnění, že to je želetavský sýr a doma když si vzala lupu, tak zjistila, že ten sýr je z Polska.

Se musíte hodně naběhat po supermarketech, pokud chcete kupovat ryze české výrobky. Na to byste mi odpověděl co?

Já neběhám, nakupuji zpravidla v sobotu, kdy chodíme nakupovat se ženou a chodíme do českého řetězce a kupujeme opravdu české výrobky.

V posledních měsících se z Vás jako z prezidenta Agrární komory stává bojovník za české potraviny a jejich odbyt. Existují podle vás druhy potravin, ve kterých čeští zemědělci a výrobci nemají šanci uspět, protože zahraniční potraviny jsou kvalitnější a levnější?

Myslím, že ty komodity, které vyrábíme a které zemědělci pěstují a odchovávají v našich podmínkách, mám na mysli maso, tak se domnívám, že ve všech komoditách jsme schopni konkurovat zahraničním. Nejenom my zemědělci, ale český potravinářský průmysl, protože  před vstupem do Unie bylo do něj mohutně investováno a před vstupem do Eu byl potravinářský průmysl podroben velmi přísné inspekci. Kdyby stejné inspekci byl podrobeny mlékárny V Belgii, tak by muselo být určité procento mlékáren uzavřeno. Tady jsou tvrdší požadavky, než jsou na západě.

Neříkáte to jen proto, že to říkat musíte?

Neříkám. A neříkám to všechno. My máme tvrdší normy, má velmi přísně organizovanou veterinární službu a mám důvod tvrdit, že tady jsou potraviny kvalitní. A ještě jeden důvod, my používáme asi padesát procent chemie, takže tady jsou potraviny zdravé.

Agrární komora před časem oznámila, že si udělá průzkum, jaký mají jednotlivé obchodní řetězce podíl českých výrobků v základních potravinách, masu či mléku. Jak jste, pane prezidente Velebo, s vaším průzkumem daleko?

My ho nemáme hotový.

Kdy bude celý průzkum hotový?

Na konci tohoto týdne, nebo na začátku příštího týdne. Z toho, co máme hotové třeba u masa, tak tam třeba na tom není dobře Interspar, který vozí maso převážně z Rakouska, i když tvrdí, že to je české maso.

V kolika procentech prodává Interspar zahraniční maso oproti českému?

Interspar u 12 hypermarketů z celkového počtu 24 vozí vepřové a hovězí maso jen z Rakouska a pokrývají to mediální kampaní, že to je maso z našich zvířat. Dobře na tom není ani Ahold a dobře na tom není ani Tesco.

Co se týče mléka, máte dílčí výzkumy, jak jsou na tom řetězce u mléka?

Dělali jsme to mléko docela podrobně na sklonku loňského roku. Tam se to dramaticky nezměnilo. Nejhorší je na to Lidl, který má asi 44 procent mléčných výrobků, mluvím o všech českých výrobcích. Z české provenience má Lidl pouze konzumní mléko. Většina ostatního je ze zahraničí. V průměru toho mléka je přes 70 procent českých, problém je v sýrech, kde je to kolem 60 procent. Nejhůř je na tom Lidl.

Možná jsme získali jména hypermarketů, kde možná budete protestovat.

I Rádio Impuls si udělalo anketu, byť nereprezentativní. Ptali jsme se v pražských ulicích, zda lidé dávají přednost potravinám českým nebo je jim jedno, zda jsou potraviny z dovozu?

„Já dávám přednost dietním výrobkům. Cizím ne, protože jsou dražší. – Dobrý českým, myslím, že jsou zdravější. – Spíše českým, protože jsem dozvěděl, že jsou kvalitnější, než ty zahraniční.“

…. zaznamenali jsme názory v pražských ulicích. Agrární komora začíná už připravovat velkou protestní akci. Namířena bude proti dvěma vybraným řetězcům, které mají na pultech nejméně českých potravin. Zemědělci jim hodlají blokovat zásobování. Budou to dva řetězce nebo jich bude víc?

Je to těžko říct. My chceme, aby to byly dva řetězce. V současnosti dobíhá průzkum, který jsme tady zmínili. Teď začíná plánování v terénu, my musíme provést pečlivé přípravné akce, aby se tak akce podařila.

To znamená, že pracovníci Agrární komory si teď kontrolují řetězce v České republice a připravují řešení těch blokád?

Přesně tak.

Jak dlouho to bude trvat, než budete připraveni?

Až budeme připraveni. My to uděláme v tomto měsíce, ve druhé polovině tohoto měsíce. To proto, že chceme vytisknout určité propagační materiály. Ta akce bude mít doprovodný program, ten bude ten, že budeme rozdávat lidem letáky. Podpoříme spotřebitele, kteří mají potřebu kupovat české potraviny.

To vás bude stát asi pěkné peníze, když budete tisknout letáky. Budete dávat i české potraviny?

České potraviny dávat nebudeme, ale i ty letáky nás budou stát pěkné peníze, jak jste řekl.

Kolik do toho chcete investovat?

Řádově asi do milionu korun.

Předpokládám, že dva řetězce budou mít úplně zablokované prodejny v celé republice?

Ne, tak silní my nejsme, abychom zablokovali celou republiku. To je mimo naše síly. Udělá se to výběrovou metodou, bude to po krajích a bude to udělané tak, aby to mělo dopady a bylo to patřičně medializované, abychom dosáhli svého cíle. Tím cílem je, aby se řetězce začaly chovat jinak k českým potravinám a tím druhým je, aby se politici probudili. Ne, aby o tom začali přemýšlet, ale aby s tím problémem začali něco dělat.

Kdy budou ty protesty?

Bude to ve třetí dekádě tohoto měsíce.

Třetí dekáda je od 20. do 30. června?

Ano, přesně tak. Přesně to říct nemohu, protože když bych to udělal, tak bych tu celou akci znehodnotil, protože dotyční by se na to mohli dobře připravit.

Takže to bude taková akce kulový blesk?

Ano, přesně tak.

Že to řeknete den před blokádou?

Ano, přesně tak.

Jak dlouho budete blokovat hypermarkety?

Jak bude potřeba. Bude to připravené minimálně na jeden den, když bude potřeba, tak víc. Tato akce nebyla ještě v České republice provedena, tak si myslím, že po té blokádě dostanou věci spád a že nebude potřeba tu akci hnát do extrému, že s tím pohneme.

Co kdybych vám namítl, že nemusí jít o účinný protest. Vy zablokujete dva řetězce, ty na vás podají žalobu o ušlý zisk, lidé si nakoupí jinde a zmíněné řetězce stejně počet českých potravin na pultech nezvýší?

Pokud ty řetězce na nás podají žalobu, tak by se stalo to, že by mediálně by tento problém začal růst do větších rozměrů.

Vy byste se těšil na žalobu?

Neříkám, že těšil, ale naznačuji, že jsme na ni připraveni. Já si nemyslím, že pokud chce mít řetězec zákazníky, že si může dovolit takto mediálně vyhnat tu situaci do nějakých extrémů, protože si myslím, že ti lidé, kteří mají vztah k českým potravinám, že by to pocítili na svých tržbách. Tato akce už nebude mírová.

Vy mluvíte jako válečník. Začínám se vás bát.

Já to myslím tak, že my jsme se ve Dolním Dvořišti chovali slušně a i když jsme měli povolení, tak jsme to nezablokovali. Ale řekli jsme, že to je poslední varování. A protože se nic nestalo, tak budou následovat tyto akce. To je metoda postupných kroků, teď už není kam ustupovat.

Znovu se vypravme do ulic. Tentokrát plzeňských. Co si tam lidé myslí o nákupu českých či zahraničních potravin?

„Samozřejmě koukám na české výrobky, občas mě zláká ochutnávka a koupím si něco zahraničního. – Kupuji české. – kupuji si parmskou šunku přímo z Itálie a ty české jsou hnusné.“

…. i takové názory zaznívaly do mikrofonu Rádia Impuls v Plzni. Když jste říkal, že jste schopni konkurovat ve všech výrobcích, tak tady jste slyšel o Parmské šunce.

Parmská šunka je Parmská šunka. To je celosvětová specialita a tu my tady těžko nahradíme. Já jsem navíc v těch jatkách, kde se parmská šunka vyrábí, tam jsou prasata okolo 160 kilogramů a tady se vůbec taková prasata neodchovávají.

Tak vidíte, že nejste schopni konkurovat.

V Parmské šunce a v brazilské kávě určitě ne.

Protest zemědělců míří proti rostoucím dovozům některých potravin. Tyto dovozy podle Agrární komory domácí zemědělce i zpracovatele připravují o odbyt. Akci mají doprovázet výzvy spotřebitelům, aby kupovali domácí výrobky. Pane prezidente Velebo, už máte jasnější představu, jak chcete při protestech říci lidem, proč by měli víc kupovat české potraviny?

My to děláme, jak jsem řekl, chceme do toho dát peníze, tak my jsme to zadali profesionální agentuře a ty slogany budou tvořit oni. My nejsme specialisté na marketing. Takhle to bude udělané.

Vy jste bojovníkem za odbyt českých výrobků delší dobu. Vidíte už nějaké konkrétní výsledky?

Ano, vidím. Slyšeli jste je ve většině odpovědích, to je co do mínění spotřebitelů. Něco se mění v této společnosti. Zejména je vidím v chování řetězců, protože komunikujeme se zpracovateli, s Českým svazem zpracovatelů masa, tak většina řetězců začala jednat. Nejen jednat, ale vracejí se k českým výrobkům. Mohu říct, že už teď se dostavují výsledky, aniž jsme něco udělali.

Vy jste si už v dubnu udělali test značení prodávaného masa. Udělali jste ho v prodejnách 11 obchodní řetězců. Nejhůře podle vás dopadly hypermarkety Interspar. Četné nedostatky ve značení masa jste zjistili také v hypermarketech Hypernova a supermarketech Albert. Jak vyvrátíte námitku obchodní řetězců, že vaše testy jsou účelové a nedůvěryhodné?

Já jsem ty testy posílal ministru zemědělství Petru Gandalovičovi a šéfovi České potravinářské inspekce a požádal jsem je, aby se k tomu vyjádřili. Ty testy dělali odborníci z Českého svazu chovatelů masného skotu a podle mého názoru jsou ty testy udělány velmi kvalitně.

Tady vám namítnu. Dovolte, abych citoval ze stanoviska řetězce Interspar: „Ve světle nových zjištění, kdy největšími dovozci masa ze zahraničí jsou sami členové AK a zároveň organizují protesty proti dovozům masa, je pro nás AK, respektive její vedení nedůvěryhodné a validita jejich testů naprosto neprůkazná.“

To si myslím, že je neprůkazné a mlhavé je toto obvinění, protože řetězce nedováží maso, ale že nejvíce masa dovážejí čeští  zpracovatelé. Tak ty řetězce kupují maso od českých dovozců.

A ty jsou členy Agrární komory?

Samozřejmě, že nejsou. Byl bych nerad, kdyby byli. Jsou to obchodní firmy, které chtějí maximalizovat zisky.

Chcete říct, že Interspar lže?

Ano, Interspar lže, konkrétně pan Vávra, který toto vypouští. Lže. Nemohu to jinak nazvat.

Čeští zemědělci tvrdí, že podmínky pro jejich podnikání v České republice jsou likvidační jeden hlas za všechny. Tady jsou slova Hany Hrycové z jihočeské Agrární komory:

„Tvrdé normy, růst cen energií, to všechno postupně vedlo ke snižování počtu těch strategických firem.“

…. říká Hana Hrycová z jihočeské Agrární komory.

Pane prezidente Velebo, Vy jako Agrární komora mluvíte o likvidaci českého zemědělství. Ale statistiky mluví jinak: České zemědělství, které bylo před vstupem do Evropské unie převážně ztrátové, vykazuje v posledních třech letech zisk v rozmezí od sedmi do devíti miliard korun.  Jak tady vyvrátíte lidem, že jste v likvidaci, když přitom vyděláváte sedm až devět miliard jako zemědělci?

Já tvrdím, že české zemědělství postupně snižuje svůj rozměr a postupně zvyšuje závislost na dotacích. Oproti těm sedmi miliardám zisku je potřeba postavit 26 miliard dotací. To se děje v době, kdy víme, že po roce 2013 zkrátka ty dotace nebudou nebo budou výrazně sníženy.

Vy si myslíte, že po roce 2013 přijde opět ztrátovost českého zemědělství?

Pokud nebudou dotace, tak budou těžké ztráty českého zemědělství. O tom, že české zemědělství jde dolů svědčí i ty dovozy. Takové zahraniční saldo zahraničního obchodu dosáhlo loni už minus 33 miliard korun, když v roce 2000 bylo 17 miliard korun. Když bych tady třeba řekl saldo dovozu masa celkem. Loni bylo saldo 7,7 miliardy a v roce 200 1,1 miliardy.

Sečteno a podtrženo, takže pokud se něco zásadně nezmění v souvislosti s dotacemi a v přístupu českých politiků k zemědělství, tak po roce 2013 přijdou černé roky nebo krize českého zemědělství?

Ano, přesně tak.

Součástí vládní reformy veřejných financí je i zvýšení sazby daně z přidané hodnoty. Dnešní pětiprocentní snížená sazba se zvýší. Připomeňme si slova ministra financí Miroslava Kalouska.

„Koaliční dohoda jasně říká, že bude zachována snížená sazba DPH, navrhujeme ponechat základní sazbu na 19%, nižší zvýšit z pěti na 9 procent.“

…. říká ministr financí Miroslav Kalousek.

Případné zvýšení sazby daně z přidané hodnoty z dnešních pěti na devět procent se dotkne především potravin. Má Agrární komora podle prezidenta Jana Veleby odhady, jak se do českého zemědělství promítne reforma veřejných financí a především zvýšení DPH u potravin?

Hrubý propočet je, že na tom DPH bychom zaplatili v řádu 10 až 15 miliard víc, což je obrovská částka. Takže dotkne, zdraží se potraviny a lidé, spotřebitelé by znovu začali šetřit.

Vy byste tedy měli zablokovat ministerstvo financí a ne ty hypermarkety.

My musíme zablokovat ty hypermarkety, protože když by se narodili noví Intersparové a přestali od nás kupovat třeba maso, tak my jsme ve vlastní zemi zbyteční.

Vám ten Interspar leží v žaludku. Tak už asi vím, který supermarket budete blokovat. Proč to neřeknete, že to bude Interspar.

To říkáte vy, pane redaktore. To já vám v tuto chvíli říci nemohu.

Ale leží vám v žaludku.

Samozřejmě, protože udělali obchodní rozhodnutí, korigovali obchodní politiku tím způsobem, že je to pro nás nepřijatelné.