KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Klaus navrhuje podporu českých potravinářů proti řetězcům

05/06/07

Zdroj: AK ČR

Praha(li) – Prezident Václav Klaus navrhuje, aby české regionální potravinářské firmy byly nějakým způsobem podporovány v boji proti dominanci obchodních řetězců, jeho podobu však nekonkretizoval. Po jednání s Klausem (konalo se 28.5. na Pražském Hradě) to řekl prezident Agrární komory ČR Jan Veleba.

Za jedno opatření, které by českým výrobcům mělo pomoci proti řetězcům, Klaus s Velebou označili lepší značení českých potravin. To by usnadnilo orientaci těm spotřebitelům, kteří chtějí dát přednost českým výrobkům.

Veleba také prezidenta Klause seznámil s akcemi proti řetězcům. "Klaus pro ně na rozdíl od ministra zemědělství Petra Gandaloviče projevil pochopení a není proti nim," řekl Veleba Agrární komora chystá na druhou půli června protestní akci proti dvěma vybraným obchodním řetězcům, které mají na pultech nejméně českých potravin. Zemědělci jim hodlají blokovat zásobování. O které obchodní sítě půjde, ještě není rozhodnuto. Rolníci chtějí nejdříve vyhodnotit, jaký mají jednotlivé obchodní sítě podíl tuzemských výrobků v základních potravinách, masu či mléku.

Gandalovič již dříve řekl, že dává přednost spíše informační kampani zaměřené na zákazníka. Výrobci podle něj sami musejí svého spotřebitele vychovávat a svou roli by měly hrát i spotřebitelské svazy. Při projednávání ve sněmovně Gandalovič přislíbil, že vláda bude nejpozději do 31. října sněmovnu informovat o tom, jakým způsobem hodlá problém vztahů dodavatelů a obchodních řetězců řešit. Během zhruba hodinového přijetí u hlavy státu pozval Jan Veleba spolu s viceprezidentem Agrární komory Oldřichem Reinbergrem Václava Klause na podzimní kongres Amerika – EU, který je akcí EU a organizuje ji poprvé nová země .“Pan prezident přislíbil účast v den zahájení kongresu,“ řekl po schůzce Jan Veleba. Jak dále řekl, prezidenta ČR informovali i o snaze debirokratizovat program Rozvoje venkova a pozvali Václava Klause i na Národní dožínky, které se konají 25.srpna během výstav Země živitelka v Českých Budějovicích.