KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Zlepšení prodeje traktorů

22/05/07

Zdroj: ÚZPI

Zvýšení počtu prodaných traktorů do zemědělství představuje nové investice. Je to pozitivní start do roku 2007. Ve Velké Británii bylo zaregistrováno 3362 prodaných jednotek, což představuje zvýšení o 15,2 % zemědělských traktorů (o výkonech nad 37 kW -50 k). V roce 2006 došlo pouze k mírnému zlepšení prodeje o 4 %.

Obchodníci si zvýšení v roce 2007 vysvětlují zlepšenou platební jistotou farmářů navozenou vyššími cenami komodit a očekávanými včasnějšími platbami.

Na druhé straně některá odvětví nevykazují zisky. Např. chov dojnic trpí špatnými příjmy a proto někteří farmáři zůstanou s nákupem patrně opatrnějšími. Většina farmářů ale již obdržela z podpůrných fondů částečné platby, tak se dá očekávat, že je to bude evokovat k investování. Existují různé variace podle lokality v zemi. AEA rozdělila zemi do 10 regionů a zvlášť Wales, Severní Irsko a Jihozápad. Všechny tyto regiony měly v loňském roce srovnatelně silný prodej, takže je možné, že se i v roce 2007 vrátí do standardnějších podmínek. Regiony vykazující největší vzestup v prvním čtvrtletí jsou zaměřeny převážně na rostlinnou výrobu (yorkshire a Lancashire vykazují pozoruhodné zvýšení přes 50 %. Region West Midlands také vykazuje silný vzestup). Skotsko rovněž zaregistrovalo zvýšení více než o jednu třetinu, ale je třeba poznamenat, že prodeje v této zemi v prvním čtvrtletí roku 2006 byly dosti utlumené a že toto může být navrácení k normálu. Celkem se zdá, že prodej traktorů v roce 2007 bude úspěšný.